Lider PO Grzegorz Schetyna pogratulował w piątek po południu nowo wybranej przewodniczącej niemieckiej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer. PO i CDU należą do Europejskiej Partii Ludowej, od lat najbardziej wpływowej rodzinie politycznej w Europie.

"Serdeczne gratulacje dla Annegret Kramp-Karrenbauer w związku z wyborem na nową przewodniczącą partii #CDU!" - napisał Schetyna na Twitterze. Swój wpis zamieścił też po niemiecku.

Kramp-Karrenbauer uznawana jest przez komentatorów i media za kandydatkę namaszczoną przez kanclerz Angelę Merkel. To właśnie szefowa niemieckiego rządu w lutym zaproponowała jej kandydaturę na stanowisko sekretarza generalnego partii. Wcześniej Kramp-Karrenbauer była premierem przedostatniego pod względem liczby ludności niemieckiego landu - Kraju Saary. Reprezentuje liberalne skrzydło chadecji.

Reklama

Merkel ogłosiła w październiku, dzień po wyborach regionalnych w Hesji, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej CDU oraz że jej obecna kadencja na czele rządu jest już ostatnią.