Prezydenci USA i Rosji Donald Trump i Władimir Putin powinni się spotkać, aby omówić kwestię układu INF - oświadczyły rosyjskie źródła dyplomatyczne, które cytuje agencja Reuters. Trump w czwartek odwołał spotkanie z Putinem podczas szczytu G20 w Buenos Aires.

Decyzja Trumpa ma związek z niedzielnymi wydarzeniami w Cieśninie Kerczeńskiej, które Trump nazwał agresją. "Z niecierpliwością czekam na kolejny znaczący szczyt, jak tylko sytuacja zostanie rozwiązana!" - podkreślił Trump.

Rosyjska dyplomacja, jak pisze Reuters, jest jednak zdania, że do spotkania obu przywódców powinno dojść jak najszybciej, gdyż do omówienia jest sprawa traktatu INF, mówiącego o likwidacji arsenałów nuklearnych oraz rakiet pośredniego i średniego zasięgu. Kilka tygodni temu Donald Trump zapowiedział wycofanie USA z tego układu.

"Nadal chcemy rozmawiać o INF. To bardzo ważne. Potrzebujemy spotkania pełnowymiarowego, takiego jak w lipcu w Helsinkach" - twierdzą źródła dyplomatyczne w Rosji, na które powołuje się Reuters.

Traktat INF został zawarty w 1987 roku przez prezydenta USA Ronalda Reagana i przywódcę ZSRR Michaiła Gorbaczowa. Przewiduje likwidację arsenałów nuklearnych rakiet pośredniego i średniego zasięgu, a także zabrania ich produkcji, przechowywania i stosowania. (PAP)