W tym samym pałacu w 1990 roku spotkali się ówczesny prezydent USA George Bush i przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow - zaznacza Associated Press.

Jak wynika z komunikatu, w poniedziałek o godz. 7 rano (godz. 6 w Polsce) prezydent Finlandii Sauli Niinisto z małżonką Jenni Haukio spotkają się z Donaldem Trumpem i jego małżonką Melanią w jednej z trzech prezydenckich rezydencji - Mantyniemi. Dla prezydentów przewidziano czas na rozmowy, a pierwsze damy zjedzą wspólnie śniadanie.

Oficjalne wydarzenia związane z amerykańsko-rosyjskim szczytem rozpoczną się po południu - około godz. 13 (ok. godz. 12 w Polsce) w pałacu prezydenckim w Helsinkach.

Z komunikatu kancelarii wynika, że Niinisto oficjalnie powita w pałacu Putina i Trumpa, a następnie odbędzie się rozmowa prezydentów USA i Rosji. Nie wiadomo, ile dokładnie potrwa spotkanie Trumpa i Putina. Jak mówił w piątek doradca rosyjskiego przywódcy Jurij Uszakow, "nie ma żadnych limitów, przynajmniej z naszej strony".

Po rozmowach zaplanowano roboczy lunch w szerszym gronie, po którym, zgodnie z grafikiem, odbędzie się wspólna konferencja prasowa przywódców USA i Rosji, którą zaplanowano na godz. 16-17 (godz. 15-16 w Polsce).

Po konferencji prasowej odbędzie się dwustronne spotkanie Niinisto-Putin - dodała kancelaria fińskiego prezydenta.

Na poniedziałek zaplanowano też rozmowy szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa i sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo. Z Pompeo spotka się też minister spraw zagranicznych Finlandii Timo Soini. (PAP)