Pan nie tylko narusza powagę Sejmu, ale pan go ośmiesza - unurzał pan wspólnie ze swoją grupą polityczną Sejm w rynsztoku obłudy i nienawiści - zwrócił się we wtorek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Będzie pan miał miejsce na śmietniku historii - dodał.

We wtorek wieczorem w Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem PO i Nowoczesnej o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Izby.

"Kolejny wniosek o odwołanie marszałka Kuchcińskiego i żadnych wniosków nie wyciągacie, żadnych wniosków nie wyciąga marszałek Kuchciński" - podkreślił prezes PSL.

Jak wskazał, to nie jest wniosek tylko o odwołanie marszałka Sejmu, który "sobie ewidentnie nie radzi". Jak ocenił, "to jest wniosek sprzeciwu wobec stylu sprawowania władzy" przez PiS w Sejmie i w całej Polsce. "To jest wniosek sprzeciwu wobec takiego postępowania, które ogranicza i uniemożliwia rozwiązywanie spraw w Polsce, w polskim domu" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Szef Stronnictwa uznał, że Kuchciński jest "tak naprawdę tylko uosobieniem tego wszystkiego, co jego formacja polityczna dziś realizuje". "Dzisiaj nie ma marszałka Sejmu. To jest atrapa marszałka i atrapa Sejmu" - oświadczył.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, dzisiaj Sejm "nie służy do podejmowania decyzji". "To jest miejsce zatwierdzania, potwierdzania decyzji prezesa" - podkreślił. "Nie ma tutaj dzisiaj żadnego samostanowienia i samodecydowania wolnych, wybranych w wolnych, demokratycznych wyborach posłów" - powiedział polityk.

Prezes PSL zarzucił Kuchcińskiemu wyłączanie mikrofonów i karanie posłów podczas sejmowej debaty z "patologiczną łatwością". "Ona wynika pewnie z pańskiego strachu - im więcej kar, tym większe oczy ma pański strach" - zwrócił się do marszałka Sejmu.

"Pan pierwszy powinien siebie ukarać, bo pan nie tylko narusza powagę tej Izby, ale pan tę Izbę ośmiesza - a narusza pan powagę Polski" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz. "Unurzał pan wspólnie ze swoją grupą polityczną Sejm w rynsztoku obłudy i nienawiści" - oświadczył.

Szef ludowców zarzucił Kuchcińskiemu, że działa na "grymas i pstryknięcie" prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "I tak naprawdę pan nie jest najbardziej winny tej sytuacji. Najbardziej są winni i winny ten, który pana w tej roli obsadził. Pan jej nie odgrywa dobrze - Oskara pan za nią nie dostanie, pewnie Złotą Malinę" - ironizował.

"Jako marszałek powinien być pan wierny narodowi, a jest pan tylko wierny prezesowi. Będzie pan miał miejsce w historii, ale to będzie miejsce na śmietniku historii" - oświadczył Kosiniak-Kamysz. Poinformował, że PSL zagłosuje za wnioskiem o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu.