Grupa posłów Nowoczesnej, PSL i Unii Europejskich Demokratów złożyła w środę w Sejmie obywatelski projekt ustawy liberalizującej przepisy antyaborcyjne przygotowany przez komitet "Ratujmy Kobiety 2017" - poinformowała na Twitterze Joanna Scheuring-Wielgus (N).

"W odpowiedzi na apel środowisk kobiecych składamy w Sejmie obywatelski projekt @RatujmyKobiety przez grupę posłów z N, PSL, UED" - napisała posłanka.

Ponowne zgłoszenie projektu komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" było jednym z warunków powrotu do Nowoczesnej Joanny Scheuring-Wielgus, Joanny Schmidt oraz Krzysztofa Mieszkowskiego, którzy podjęli decyzję o zawieszeniu członkostwa w klubie po odrzuceniu przez Sejm obywatelskiego projektu zmian w prawie aborcyjnym w pierwszej połowie stycznia.

Reklama

Sejm odrzucił wtedy obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" w pierwszym czytaniu. By projekt trafił do dalszych prac w sejmowej komisji zabrakło 9 głosów. W głosowaniu w tej sprawie nie wzięło udziału 10 posłów Nowoczesnej. Niegłosujący zostali ukarani przez klub Nowoczesnej naganą i karą finansową w wysokości 1000 zł. Z kolei jeden z niebiorących udziału w głosowaniu posłów - Adam Cyrański - odszedł z Nowoczesnej.