Wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy ws. "ubeckich metod" pokazuje, że konieczna jest pilna naprawa relacji na linii Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - Ministerstwo Obrony Narodowej - powiedział w piątek dziennikarzom rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

W czwartek wieczorem został upubliczniony m.in. na Twitterze film, na którym widać jak prezydent Andrzej Duda rozmawia z mieszkańcami Warszawy, przechodząc z pl. Piłsudskiego do Pałacu Prezydenckiego podczas obchodów Święta Niepodległości.

Prezydent został zapytany przez jednego z uczestników obchodów, czy "dogada się" z ministrem obrony Antonim Macierewiczem. Prezydent odpowiedział, że "pan minister musi sobie parę rzeczy przemyśleć". Po chwili dodał: "Jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko".

O komentarz do tego filmu został poproszony Łapiński w Jasionce k. Rzeszowa.

"Wczoraj komentowana bardzo szeroko wypowiedź pana prezydenta to była wypowiedź prywatna do osoby, która się zwracała do pana prezydenta z pytaniem. To nie była wypowiedź w czasie wywiadu, czy wiecu politycznego. Niemniej skoro została ta wypowiedź wczoraj upubliczniona to stała się też wypowiedzią publiczną" - powiedział Łapiński.

"Ona pokazuje jedno, że konieczna jest pilna naprawa relacji na linii BBN-MON. Panu prezydentowi zależy, żeby doszło do naprawy tych relacji pomiędzy MON a BNN. Panu prezydentowi zależy też na tym, żeby wobec pracowników BBN, oficerów, którzy tam pracują nie był stosowane takie metody, jakie stosowała PO wówczas wobec ministra Macierewicza" - dodał rzecznik prezydenta.

Łapiński zaznaczył, że prezydent liczy, że relacje miedzy BBN a MON-em ulegną "szybkiej naprawie". Dopytywany, kogo prezydent miał na myśli, mówiąc o "uczciwych oficerach" powiedział, że ta wypowiedź szerzej dotyczyła relacji między BBN a MON.

"W tym wypadku oczywista jest sprawa, że dotyczyła kwestii przeciągającej się procedury sprawdzania toczonej przez SKW wobec gen. Kraszewskiego. To jasno wybrzmiało, że wobec uczciwych oficerów Wojska Polskiego nie powinny być stosowane takie metody, jak Platforma stosowała wobec wówczas posła Macierewicza i to w tym kontekście padła ta wypowiedź" - podkreślił Łapiński.

Rzecznik prezydenta pytany, jak prezydent wyobraża sobie dalsze relacje z szefem MON odpowiedział, że dalsza współpraca jest konieczna dla dobra polskich Sił Zbrojnych. "Natomiast prezydent odnosił się tutaj do jednej kwestii dot. gen. Kraszewskiego, bo już wielokrotnie prezydent powtarzał, że liczy na szybkie zakończenie tej sprawy w jedną lub w drugą stronę" - dodał.

Gen. bryg. Jarosław Kraszewski to dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W czerwcu Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła wobec. gen. Kraszewskiego postępowanie sprawdzające wobec. Wszczęcie postępowania - które zgodnie z przepisami ustawy o ochronie informacji niejawnych może trwać do 12 miesięcy - oznacza czasowe odebranie dostępu do informacji niejawnych, a tym samym - jak stwierdziło Biuro - uniemożliwienie generałowi wykonywania w pełnym zakresie obowiązków służbowych w BBN.

O różnicach poglądów między BBN a MON mówili w ostatnich tygodniach zarówno szef BBN Paweł Soloch jak i wiceministrowie obrony narodowej Michał Dworczyk i Bartosz Kownacki. Kwestie sporne między oboma ośrodkami ws. przyszłego systemu kierowania i dowodzenia wojskiem dotyczą m.in. prerogatyw prezydenta i samych struktur.

Nowy system ma przywrócić odrębne dowództwa rodzajów sił zbrojnych. Koncepcja MON nie przewiduje jednak postulowanego przez BBN połączonego dowództwa mającego koordynować współdziałanie sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych oraz obrony terytorialnej. Resort obrony proponuje zarazem powołanie Inspektoratu Szkolenia i Dowodzenia, którego szef byłby mianowany przez ministra obrony, podczas gdy dowódców RSZ mianowałby prezydent.

Brak uzgodnień dotyczących nowego system kierowania i dowodzenia i trwające prace nad nim były powodem – jak podawało BBN – odłożenia przez prezydenta nominacji generalskich.