Instytut Spraw Międzynarodowych i Publicznych Watsona przy Uniwersytecie Browna podaje, że od 2001 r. do września 2017 koszt zagranicznych operacji wojsk USA oraz wydatki na pomoc wyniosły ponad 4,3 bln dol.

Według raportu Instytutu Watsona po dodaniu prawdopodobnych wydatków w roku finansowym 2018 - wliczając w to pomoc dla weteranów - realny koszt toczonych za granicą wojen wyniesie ponad 5,6 bln dol. Z analizy wynika też, że dodatkowe fundusze na operacje militarne zostały wyasygnowane z budżetów resortu bezpieczeństwa narodowego oraz ministerstwa obrony.

Dokument jest wynikiem corocznej analizy w ramach projektu Costs of War (ang. koszty wojny) i wskazuje na stały wzrost wydatków na operacje militarne poza granicami Stanów Zjednoczonych; trend ten utrzymuje się od ponad 16 lat, czyli od zamachu terrorystycznego na World Trade Center z września 2001 roku.

Celem analizy ma być lepsze udokumentowanie realnych kosztów działań wojennych - powiedziała autorka dokumentu Neta Crawford. "Każda wojna przed rozpoczęciem, w trakcie i po jej zakończeniu kosztuje więcej niż (wydatki), na jakie przygotowany jest rząd" - napisała w raporcie Crawford.

Według przedstawicieli resortu obrony ze wszystkich wydanych środków tylko 1,9 biliona dol. zostało przeznaczone na finansowanie oficjalnych operacji wojskowych za granicą, z czego najwięcej wydano na operacje w Afganistanie i Pakistanie (877,4 mld dol.) oraz Iraku (819,1 mld dol.).

Koszt utrzymania weteranów i pomocy dla nich w ostatnich latach wzrósł do 300 mld dol., co jest bezpośrednim rezultatem prowadzenia tak wielu operacji wojskowych. Raport zakłada, że wydatki na rzecz weteranów w latach 2019–2056 wzrosną do ponad 1 biliona dol.

Crawford zauważyła także, że prezydent USA Donald Trump i prowadzona przez niego polityka (na przykład zwiększenie kontyngentu amerykańskich żołnierzy w Afganistanie) najprawdopodobniej doprowadzi do wzrostu nakładów na operacje militarne.

Autorka analizy cytuje profesora ekonomii City University of New York i członka Instytutu Watsona Ryana Edwardsa, który oszacował, że dług powstały w wyniku prowadzenia wojen wygenerował do roku 2017 około 534 mld dolarów odsetek do zapłaty.

Według Edwardsa, jeśli nawet w następnych dekadach nie wzrosną wydatki militarne, nie będzie cięć budżetowych czy wzrostu podatków, to skumulowany koszt długu za lata 2001-2013 wzrośnie, "zwiększając dług publiczny o ponad 7,9 mld dol." - głosi raport.

Według stanu na wrzesień br. USA były zaangażowane militarnie w Iraku, Afganistanie, Pakistanie i Syrii.

Crawford podsumowuje: "nie widać końca obecności wojsk USA w Afganistanie i powiązanych z tym operacji w Pakistanie". W Afganistanie przebywa ok. 11 tys. amerykańskich żołnierzy, ale we wrześniu szef Pentagonu James Mattis poinformował, że chce wysłać tam kolejne 3 tys. wojskowych.