Według szefa klubu parlamentarnego PO Sławomira Neumanna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna stawić się przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji, "bo wtedy może bronić się i podważać absurdalne teorie, pomówienia i kalumnie, wygłaszane przez przewodniczącego komisji"."Wierzę w to, że przez najbliższe dni pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz jeszcze raz przemyśli swoją strategię i stawi się na posiedzeniu komisji (weryfikacyjnej), bo ona będąc na tej komisji może absolutnie podważać te absurdalne teorie, które Patryk Jaki wygłasza. Może natychmiast odpowiadać na te wszystkie pomówienia i kalumnie, które rzucane są na nią, kiedy jej nie ma i nie może się bronić" – powiedział Naumann w poniedziałek w Krakowie.

"Z tego co pamiętam, Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła, że nie pójdzie na komisję w piątek, więc był cały weekend na przemyślenie. Jeszcze nie ma posiedzenia komisji, będziemy o tym dyskutować, kiedy będzie pierwsze posiedzenie komisji po wyroku NSA" – podkreślił szef klubu PO.

Jak przyznał, nie miał okazji rozmawiać z Gronkiewicz-Waltz podczas weekend. "Ale wierzę w to, że pani prezydent po naszych rozmowach, też na zarządzie krajowym, zna nasze stanowisko i przemyśli tę kwestię. Ta sprawa jest warta tego, żeby tam stanąć i zmiażdżyć Patryka Jakiego argumentami i prawdą. Bez tego - bo nieobecni nie mają racji - będzie tylko narracja przygotowana przez Patryka Jakiego i jego ekipę w komisji weryfikacyjnej, a ona jest nieprawdziwa i też jest niedobra dla Hanny Gronkiewicz-Waltz" – ocenił Neumann.

Jego zdaniem obecność prezydent Gronkiewicz-Waltz na komisji weryfikacyjnej "jest potrzebna po to, żeby się mogła się obronić prawda o reprywatyzacji". "I aby mogła mówić o tym pani Hanna Gronkiewicz-Waltz - tak żeby jej trzy kadencje w Warszawie, dobre kadencje dla Warszawy, nie były przykryte tylko i wyłącznie sprawą reprywatyzacji" – powiedział szef klubu PO.

"Ta sprawa jest warta tego, żeby tam stanąć i zmiażdżyć Patryka Jakiego argumentami i prawdą" – podkreślił Neumann.

Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie odmawia udziału w posiedzeniach komisji. W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wnioski prezydent w sprawie sporu kompetencyjnego co do reprywatyzacji, między prezydentem stolicy i komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w Warszawie. NSA uznał, że kompetencje obu organów są w istocie zbliżone, chociaż nie są tożsame