Desant spadochroniarzy, atak na pozycje przeciwnika, utrzymanie zdobytego lotniska zakłada scenariusz ćwiczeń w porcie lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach. Operacja powietrzno-desantowa w środę odbywa się w ramach ćwiczeń Dragon -17.

Jak poinformowała PAP oficer prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej por. Agata Niemyjska operacja rozpocznie się od desantu 340 spadochroniarzy. Będą oni skakać z samolotów typu Herkules i Casa z wysokości ok. 300 metrów nad ziemią.

Scenariusz ćwiczeń zakłada, że żołnierze, którzy wylądują w pobliżu płyty lotniska, utworzą przyczółek i przyjmą tak zwany rzut lądujący. Będzie to samolot przewożący terenowe samochody wojskowe wielozadaniowe. Po tym spadochroniarze zlokalizują przeciwnika na lotnisku i zaatakują jego stanowiska ogniowe a po zajęciu całego lotniska dołączą do głównych sił- wynika ze scenariusza ćwiczeń.

Spadochroniarze już we wtorek ćwiczyli w Szymanach. Na tamtejszym lotnisku lądowali zwiadowcy z Połączonej Grupy Awangardowej, którzy prowadzą swoje działania razem z Wojskami Obrony Terytorialnej.

Widowiskowa część środowych ćwiczeń potrwa około 2 godzin.

Operacja powietrzno-desantowa w Szymanach jest częścią ćwiczeń Dragon-17. We wtorek ćwiczenia obserwowali prezydent RP Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

To największe w tym roku ćwiczenia Sił Zbrojnych RP. W manewrach bierze udział 17 tys. żołnierzy oraz 3,5 tys. jednostek sprzętu i uzbrojenia wojskowego z Polski i 11 innych państw: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Gruzji i Ukrainy. Manewry zakończą się 29 września.

Ćwiczenia pod kryptonimem Dragon odbywają się cyklicznie, co dwa lata. Ich celem jest sprawdzenie współdziałania wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.

Głównym ćwiczącym jest 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, zaś głównym miejscem ćwiczenia poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie prowadzone są działania obronno-opóźniające. Ćwiczy się przemieszczenie pododdziałów czołgów na dużą odległość, wykonanie kontrataku oraz przeprowadzenie taktycznego desantu śmigłowcowego.

Z kolei na poligonach morskich prowadzone jest ćwiczenie obrony odcinka wybrzeża we współdziałaniu z wydzielonymi siłami Marynarki Wojennej RP oraz pododdziałów przeciwlotniczych, ze strzelaniem rakietowym włącznie. Wszystkie działania wspiera lotnictwo, wypełniające zadania transportowe, rozpoznawcze i wsparcia bezpośredniego działań.