Zdaniem Kosiniaka-Kamysza piątkowe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, „to usilne poszukiwanie wyjścia nie tylko z twarzą, ale zachowania - i ze strony prezydent i ze strony PiS-u - jakichkolwiek jeszcze oznak, że ta reforma ma sens”.

Według niego propozycje, które przygotowuje Duda mają zgadzać się z linią partii. „Widać, że jeżeli ktoś składa prezydentowi na ostatniej prostej wnioski na piśmie, tzn. że ma konkretne żądania w tej sprawie” - stwierdził szef Stronnictwa.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza widać, że jedno spotkanie „nie dało efektu”. „Potrzebne było kolejne” - dodał.

„My chcemy ufać prezydentowi, że te ustawy będą zgodne z konstytucją i to jest podstawowy i pierwszy warunek poparcia ich przez Polskie Stronnictwo Ludowe” - podkreślił. Mają one też - jak dodał Kosiniak-Kamysz - „służyć” Polakom.

Szef ludowców ocenił również, że zmiany w SN i w KRS „nie są żadną prawdziwą reformą sądownictwa, ale są jej małym wycinkiem”.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że po publikacji projektów ustaw o KRS i SN, prezydent przeprowadzi konsultacje społeczne, otwarte dla różnych środowisk. „To nie może być tak, że one we wtorek, czy środę będą rozpatrywane na posiedzeniu Sejmu” - powiedział.

Piątkowe spotkanie prezydenta z liderem PiS, które odbyło się w Belwederze trwało ok. 1,5 godziny. Było to już drugie spotkanie Dudy i Kaczyńskiego dotyczące reformy sądownictwa, pierwsze odbyło się na początku września. W poniedziałek Andrzej Duda ma przedstawić swoje projekty ustaw o SN i KRS.

Kaczyński skomentował spotkanie w piątek w TVP Info, mówiąc że "droga do porozumienia jest otwarta" i nie wydaje mu się, "żeby była specjalnie trudna do przebycia". "Sądzę, że po prostu prędzej czy później - mam nadzieję, że szybko - dojdziemy do porozumienia" - podkreślił prezes PiS.

Według rzecznika prezydenta Krzysztofa Łapińskiego piątkowe spotkanie Dudy z Kaczyńskim odbyło się w cztery oczy. Jak dodał prezes PiS przedstawił na piśmie postulaty dotyczące ustaw o SN i KRS.

24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Projekty mają być przedstawione 25 września.

autor: Anna Tustanowska

edytor: Dorota Skrobisz (PAP)