"Polska firma LOT jest zainteresowana uruchomieniem regularnego rejsu do Grodna" – powiedział agencji BiełTA w poniedziałek Aleh Andrejczyk z departamentu sportu i turystyki w grodzieńskim urzędzie obwodowym.

Doprecyzował, że prowadzone były wstępne rozmowy na temat rejsów Warszawa-Grodno-Warszawa. "W przyszłym roku będziemy prowadzić aktywne działania w tej sprawie" – dodał.

Jak wyjaśnił, LOT byłby zainteresowany współpracą pod warunkiem objęcia grodzieńskiego lotniska obowiązującym na terenie Grodna i części obwodu grodzieńskiego programem pięciodniowego ruchu bezwizowego. Od jesieni ubiegłego roku możliwe jest przekraczanie bez wizy jednego przejścia samochodowego w Kuźnicy Białostockiej, a także – w okresie letnim – przejścia Rudawka-Lesnaja drogą wodną, pieszo lub na rowerze.

Warunkiem skorzystania z ruchu bezwizowego jest wcześniejsze wykupienie usług w białoruskiej firmie turystycznej.

"Prowadzimy rozmowy, analizujemy ten kierunek" - powiedział PAP dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej LOT-u, Adrian Kubicki.

Władze obwodu grodzieńskiego, o czym informował m.in. w rozmowie z PAP miejscowy gubernator Uładzimir Kraucou, planują zainicjowanie poprawek do prezydenckiego dekretu nr 318, regulującego tryb bezwizowy w obwodzie grodzieńskim i na terenie Parku Kanał Augustowski. Chodzi o objęcie ruchem wizowym grodzieńskiego lotniska, a także przejścia kolejowego w Kuźnicy.

Grodno ma niewielkie lotnisko otwarte dla ruchu międzynarodowego, z którego odbywają się loty rejsowe do Kaliningradu oraz loty czarterowe.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)