Skvernelis liczy podczas spotkania na - jak to ujął - „rozwianie powstałych mitów”. „Dzisiaj naprawdę jest wiele mitów przekazywanych do Warszawy (z Wilna). Liczę na rozmowę bez pośredników” - powiedział dziennikarzom szef litewskiego rządu.

Według Skvernelisa podczas rozmowy z Szydło zostaną poruszone problemy, które dotyczą obu państw, a także „nierozstrzygnięte dotychczas problemy po obu stronach”. „Najlepiej jest rozmawiać bezpośrednio przedstawiając swe stanowiska” - zaznaczył Skvernelis.

Pierwsze spotkanie premierów Litwy i Polski zaplanowane jest na najbliższy poniedziałek. Odbędzie się ono w Tallinnie na marginesie posiedzenia Bałtyckiej Rady Ministrów, w którym weźmie też udział Szydło.

Podczas posiedzenia Rady zostaną poruszone kwestie bezpieczeństwa regionu, synchronizacji sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą Zachodnią, budowy kolei Rail Baltica.

Bałtycka Rada Ministrów została utworzona 13 czerwca 1994 r. podczas spotkania szefów rządów Litwy, Łotwy i Estonii w Tallinnie. Jest organem wewnętrznym Rady Bałtyckiej - przymierza politycznego Litwy, Łotwy i Estonii.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)