Izraelskie lotnictwo kontynuowało w nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę rano naloty na Strefę Gazy, atakując ponad 20 obiektów Hamasu - powiadomił rzecznik izraelskiej armii.

Rządzący w Strefie Gazy Hamas poinformował dziś rano, że wskutek ran odniesionych w nocnym ataku zginął jeden z liderów zbrojnego skrzydła tej organizacji Abu Zakaria al-Jamal.

Izrael zbombardował w nocy m.in. obóz szkoleniowy Hamasu oraz skład broni. Z kolei na terytoria izraelskie spadły dwie rakiety i jeden pocisk moździerzowy, wystrzelone przez palestyńskich rebeliantów.

W piątek brytyjski dziennik "Times" powiadomił na stronie internetowej, że Izrael przygotowany jest do rozpoczęcia w nocy z piątku na sobotę wielkiej ofensywy lądowej w Strefie Gazy.

Rzecznik armii Izraela zapewnił jednak w sobotę rano, że od chwili eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie 27 grudnia żaden izraelski żołnierz nie przekroczył granicy ze Strefą.

Przebywający w stolicy Syrii Damaszku przywódca Hamasu Chaled Meszal ostrzegł w piątek wieczorem, że jego bojownicy są gotowi stawić ewentualnej inwazji lądowej opór. Zagroził również porwaniami izraelskich żołnierzy.85 proc. Izraelczyków popiera operację wojskową przeciwko Hamasowi

Na sobotę w kilku izraelskich miastach, m.in. Hajfie i Tel Awiwie, zaplanowano demonstracje przeciwników ofensywy w Strefie Gazy - donosi agencja dpa.

Ostatnie badania opinii publicznej wskazują, że 85 proc. Izraelczyków popiera operację wojskową przeciwko Hamasowi, która rozpoczęła się w ubiegłą sobotę w odpowiedzi na ostrzał rakietowy izraelskiego pogranicza przez palestyńskich rebeliantów.

Służby medyczne w Strefie Gazy informują, że bilans ofiar izraelskiej ofensywy sięgnął 437 zabitych oraz około 2300 rannych.