Prokuratura przedstawiła dwóm osobom - Ryszardowi D. i Elżbiecie B. - zarzuty dot. uprowadzenia i pozbawienia wolności 12-latki z Golczewa. Jeszcze w niedzielę mają być przygotowane wnioski o ich aresztowanie. Prokuratura nie ujawnia jednak, czy przyznali się do winy. Trzeci zatrzymany czeka na przesłuchanie.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz, że zarówno Ryszard D. jak i Elżbieta B. złożyli wyjaśnienia; kobieta prawdopodobnie była konkubiną D. Ze względu na etap sprawy - przed przesłuchaniem trzeciej osoby - nie chciała jednak ujawnić szczegółów.

12-letnia dziewczynka, którą uprowadzono w piątek, opuściła już szpital. Prokuratur Wojciechowicz poinformowała, że "w momencie, gdy zaistnieją warunki umożliwiające to" dziewczynka zostanie przesłuchana w obecności psychologa.

Potwierdziła też wcześniejsze informacje, że dziewczynka była pod wpływem alkoholu. "To, czy również pod wpływem innych środków, będzie badane. Opuściła już szpital, jej życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo" - dodała.

Zarówno rodzina 12-latki, jak i ona sama są obecnie pod opieką psychologa.

Prokurator była dopytywana też o nieoficjalne sygnały, że Ryszard D. był w przeszłości skazany na dziewięć lat więzienia, za ciężkie pobicie innej dziewczynki. "Tuż przed upływem okresu siedmiu lat odbywania tej kary złożył wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Ten wniosek został skierowany do sądu penitencjarnego. Prokurator się sprzeciwił, i sąd okręgowy, który orzekał, nie uwzględnił wniosku skazanego. To postanowienie zostało jednak zaskarżone przez obrońcę skazanego i sąd apelacyjny zmienił postanowienie sądu okręgowego, udzielając skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia" - powiedziała prokurator.

Dodała, że mężczyzna do 7 sierpnia 2019 r. miał być pod dozorem kuratora. Według nieoficjalnych informacji, ze źródeł zbliżonych do tamtego śledztwa, D. był oskarżony o gwałt i usiłowanie zabójstwa dziewczynki.

Dwunastolatka z Golczewa została uprowadzona w piątek wieczorem niedaleko swojego domu. z nagrania monitoringu wynika, że została wciągnięta do auta. Po kilku godzinach policja znalazła ją w samochodzie osobowym kilkanaście kilometrów dalej. Nad ranem policjanci zatrzymali trzy osoby, które miały porwać dziewczynkę.

Prokuratura od początku wykluczała, że uprowadzenie dziewczynki to porwanie tzw. rodzicielskie.

W niedzielę zarzut uprowadzenia i pozbawienia wolności dwunastoletniej dziewczynki usłyszał Ryszard D. i Elżbieta B. Drugi zatrzymany mężczyzna ma być przesłuchiwany. Prokuratura jeszcze w niedzielę ma przygotować wnioski o aresztowanie dwójki podejrzanych.