Dżihadystyczne ugrupowanie rebelianckie Fatah al-Szam przejęło obszary będące dotychczas pod kontrolą frakcji Wolnej Armii Syryjskiej (WAS) w Syrii - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na przedstawicieli WAS.

Ugrupowanie Fatah al-Szam, znane wcześniej jako Front al-Nusra, przeprowadziło we wtorek zakrojony na szeroką skalę atak na frakcje WAS w północno-zachodniej Syrii, w tym na grupę Dżaisz al-Mudżahedin, która została wyeliminowana.

Wolna Armia Syryjska to luźny sojusz różnych ugrupowań walczących z siłami syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

Fatah al-Szam był oficjalną filią Al-Kaidy w trwającej od marca 2011 roku wojnie w Syrii, dopóki ugrupowanie to nie zerwało z nią stosunków w 2016 roku.

Frakcje, które zostały zaatakowane we wtorek, wysłały swoich przedstawicieli na poświęcone uregulowaniu konfliktu w Syrii rozmowy w stolicy Kazachstanu, Astanie.

We wspólnym oświadczeniu, opublikowanym we wtorek po rozmowach w Astanie, Iran, Rosja i Turcja poinformowały o ustanowieniu trójstronnego mechanizmu monitorowania i egzekwowania zawieszenia broni w Syrii, który ma powstrzymać strony konfliktu przed prowokacjami.

Negocjacje w Astanie odbywały się pod auspicjami Rosji, Turcji i Iranu. Państwa te wcześniej doprowadziły do rozejmu w Syrii, który utrzymuje się od 30 grudnia. (PAP)