Batalion rosyjskiej żandarmerii wojskowej został w czwartek wieczorem rozmieszczony w Aleppo po przejęciu kontroli nad całością miasta przez syryjskie wojska rządowe i ich sojuszników - poinformował w piątek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Informację taką zawarto w komunikacie służb prasowych Kremla ze spotkania Szojgu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Według komunikatu, celem obecności żandarmerii (policji wojskowej) jest zachowanie porządku i bezpieczeństwa w mieście.

Nie podano liczebności rozmieszczonego batalionu, ale w rosyjskich siłach zbrojnych liczą one zwykle 300-400 osób.

Szojgu dodał, że wojsko pomaga w przywróceniu dostaw wody i energii elektrycznej we wschodnich dzielnicach Aleppo, o które toczyły się ostatnie walki. Ponadto rosyjscy saperzy rozminowują miasto.

Zdaniem rosyjskiego ministra obrony, bardzo bliskie jest porozumienie w sprawie całkowitego zawieszenia broni w Syrii - Szojgu nie podał jednak żadnych szczegółów w tej sprawie.

Syryjski reżim poinformował, że po ewakuacji ostatniej grupy rebeliantów przejął w czwartek całkowitą kontrolę nad Aleppo. Były bastion rebeliantów w tym mieście, dawnej stolicy gospodarczej Syrii, upadł po miesiącu zaciętej ofensywy prowadzonej przez siły syryjskie, wspierane przez irańskie bojówki i Rosję.

Wschodnie dzielnice Aleppo były kontrolowane przez rebeliantów od lipca 2012 roku; miasto było od tego czasu podzielone na części rządową i kontrolowaną przez rebeliantów, którzy chcieli obalić prezydenta Baszara el-Asada. (PAP)