Gośćmi Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Z pierwszej strony" są Hubert Krasuski i Piotr Wyrzyk, złoci medaliści EuroSkills Gdańsk 2023 w dyscyplinie integracja robotów przemysłowych.

W naszej konkurencji największym wyzwaniem to jest walka z czasem. Mamy zaledwie 15 godzin rozłożonych na 3 dni, a rzeczy do zrobienia jest dużo. Dlatego przez cały rok ćwiczymy przede wszystkim nad tempem wykonywania poszczególnych operacji jednostkowych, żeby już na samych zawodach nie mieć z nimi problemu. Nie zastanawiać się nad nimi za dużo – Piotr Wyrzyk.

Chodzi o połączenie robota przemysłowego jako urządzenia, maszyny z innymi urządzeniami peryferyjnymi. Mogą to być stoły obrotowe, chwytaki, czyli narzędzia, za pomocą których robot wykonuje konkretne czynności. Jest to tworzenie maszyny, w skład której wchodzi robot i inne urządzenia – dodaje Hubert Krasuski.

Nasze zadanie na tych zawodach polegało na zaprogramowaniu procesu polerowania detali, które były nam dane. W skład zadania, oprócz napisania programu na robota, który potem ten proces wykonywał, wchodziła także konfiguracja stanowiska, mechaniczna i elektryczna. Musieliśmy przygotować całe stanowisko do pracy, czyli zamontować wszystkie peryferyjne urządzenia, także połączyć elektrycznie, żeby robot mógł wykonywać proces – wyjaśnia Krasuski.