W jakim stopniu państwo finansowało dotąd funkcjonowanie Telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111? Dlaczego dla zachowania ciągłości jego działań w 2022 roku niezbędna była społeczna zbiórka?

"Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Zespół liczy 65 konsultantów, którzy w czasie dnia dyżurują przy sześciu, a nocą – przy trzech stanowiskach, przy których odbierają telefony od dzieci i odpowiadają na anonimowe wiadomości online, ale też podejmują interwencje kryzysowe w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka" – mówi dr Monika Sajkowska w rozmowie z Szymonem Glonkiem.

Kiedy powstał Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111? W jakim stopniu państwo finansowało dotąd jego funkcjonowanie? Dlaczego dla zachowania ciągłości działań Telefonu w 2022 roku niezbędna była społeczna zbiórka?

Te kwestie w najnowszym podcaście "DGPtalk: Z pierwszej strony" wyjaśnia dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Od kiedy działa Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111?

Trzynaście lat temu, polski rząd powierzył prowadzenie tej linii zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (wówczas: Fundacji Dzieci Niczyje).

Zaleceniem Komisji Europejskiej było, żeby w każdym kraju Unii Europejskiej pod numerem telefonu 116 111 była dostępna linia pomocowa dla dzieci – wyjaśnia dr Monika Sajkowska.

W jakim stopniu państwo finansowało dotąd działania Telefonu 116 111?

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi Telefon od jego uruchomienia w listopadzie 2008 roku. Przez pierwszy okres, był on każdego roku współfinansowany ze środków publicznych: od 20 do 60 procent budżetu Telefonu było pokrywane z dotacji rządu.

W 2017 roku to państwowe współfinansowanie się skończyło. Mieliśmy wtedy poważny kryzys z zachowaniem ciągłości działania Telefonu. Jej utrzymanie było bardzo ważne, ponieważ setki tysięcy dzieci korzystało z tej linii. Wtedy przyszedł nam z pomocą Szymon Hołownia, który ogłosił publiczną zbiórkę. Później dołączyła się do niej Dominika Kulczyk. Musieliśmy się posiłkować mobilizacją i wsparciem społecznym, żeby kontynuować nasze działania.

Dwa lata temu, wsparcie rządowe Telefonu ponownie się pojawiło. Wprawdzie to nie były wysokie dotacje, bo stanowiły około 6 procent budżetu, ale usłyszeliśmy, że rząd dostrzega, że ta pomoc telefoniczna dzieciom jest potrzebna.

Natomiast w tym roku dowiedzieliśmy się, że nie będzie konkursu w MSWiA na działania Telefonu, że po raz kolejny zostaje pozbawiony współfinansowania publicznego – tłumaczy dr Sajkowska.

Jak doszło do założenia społecznej zbiórki na finansowanie Telefonu 116 111?

W poniedziałek, 17 stycznia 2022, wystosowaliśmy apel do premiera Mateusza Morawieckiego o zweryfikowanie decyzji o pozbawieniu Telefonu publicznego finansowania.

Efektem naszego apelu była społeczna reakcja, która nas zaskoczyła. Mimo, że oczywiście, liczyliśmy na usłyszenie naszego głosu przez premiera i na wsparcie indywidualnych darczyńców i firm.

Natomiast w połowie dnia, w poniedziałek, Aleksander Twardowskiprzedsiębiorca z Wrocławia, założył w serwisie zrzutka konto zbiórki na ratowanie Telefonu 116 111. Po niespełna pięciu dniach było tam zgromadzonych ponad 1 800 000 złotych, a zbiórka trwa nadal. Kilkadziesiąt tysięcy indywidualnych osób wpłaciło wsparcie, żeby Telefon mógł nadal działać.

Dzięki społecznej mobilizacji uratowano ciągłość działania Telefonu, który nadal będzie działał 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu – mówi dr Monika Sajkowska.

Jak dzieci mogą uzyskać pomoc?

116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży czeka na telefony od dzieci całą dobę każdego dnia w tygodniu. Połączenie jest bezpłatne. Na stronie 116 111 pl można wysłać anonimową wiadomość i na każdą z nich zespół konsultantów odpowie – zapewnia dr Monika Sajkowska.

Monika Sajkowska – doktor socjologii, prezeska zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Inicjatorka i redaktorka naczelna kwartalnika "Dziecko Krzywdzone. Teoria, Badania, Praktyka" w latach 2002-2017. Członkini rady społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich. Autorka i współautorka badań i publikacji na temat problemu krzywdzenia dzieci w Polsce. Laureatka nagrody Polskiej Rady Biznesu w kategorii działalność społeczna w 2017 roku.