Jaka była ósma edycja konkursu "Eureka! DGP"? Kto zwyciężył? Jakie wynalazki konkurowały o główną nagrodę?

Jeśli kolejne edycje "Eureki! DGP" porównalibyśmy do serialu, to spokojnie można byłoby powiedzieć, że VIII sezon był dotychczas najmocniejszy. Jak w porządnym, amerykańskim sitcomie – żeby przywołać "Przyjaciół", "Teorię wielkiego podrywu" czy "Seinfelda", gdzie po ośmiu latach widzowie otrzaskali się z bohaterami, a między aktorami widać tą charakterystyczną, wynikającą z wieloletniej współpracy chemię.

Tak więc bohaterami poszczególnych odcinków w tym sezonie były wynalazki tj. praktycznie gotowe do wprowadzenia na rynek urządzenie do łagodzenia bólu pooperacyjnego, uzyskany po raz pierwszy na świecie, ultranowoczesny materiał magnetyczny czy zestaw pozwalający zamienić każdy wózek dla niepełnosprawnych w hybrydę z napędem elektrycznym.

Kapituła konkursu zdecydowała się jednak przyznać pierwszą nagrodę "sercu dla serca" opracowanemu przez naukowców z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach.

Zapraszamy do wysłuchania ostatniego odcinka drugiego sezonu podcastu "DGPtalk: Eureka".

"DGPtalk: Eureka" to seria podcastów poświęconych polskiej nauce.

Będziemy starali się pokazać w nich czym zajmują się ludzie nauki nad Wisłą – bo zajmują się często absolutnie odlotowymi rzeczami. Dlatego wspólnie z autorami pokażemy przykłady kilku ciekawych projektów, które uzyskały już ochronę patentową. Podcast towarzyszy serii artykułów na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” publikowanych w ramach organizowanego wspólnie z firmą Polpharma konkursu „Eureka! DGP”.