To nie tylko historyczny powrót downhillu, enduro, czy mtb do Myślenic ale przede wszystkim szansa na powstanie łatwiejszych tras familijnych !

Gmina Myślenice w porozumieniu z firmą Bike Universe przygotowała już projekt kompleksu tras rowerowych pod nazwą Myślenice Singletracks, którego realizację przewidziano w trzech etapach. Całkowity szacunkowy koszt powstania tras opiewa na kwotę 1,5 mln zł, natomiast pierwszy etap budowy według wstępnych kalkulacji w 2021 r. miałby kosztować ok. 500 tys. zł.

Materiały prasowe
Reklama

– Stworzyliśmy projekt kompleksowej bazy tras rowerowych w obrębie gór Chełm i Uklejna, które wykorzystują obecną infrastrukturę, taką jak jednoosobowa kolej krzesełkowa ale również pobliże parkingów, pumptrucka Biotop Park czy też innych dostępnych atrakcji Zarabia. Baza została zaprojektowana zgodnie z wymogami, które w minimalnym stopniu ingerują w ukształtowanie terenu oraz środowisko naturalne. W obrębie całego kompleksu powstanie kilka tras downhillowych, enduro, singletrack, a także familijne, z których skorzystać będą mogli nie tylko zawodowcy, lecz także rodziny z dziećmi. W pierwszej kolejności w 2021 r. wykonane zostaną przynajmniej trzy trasy, które będą stanowić da Myślenic minimalną bazę do rozgrywania zawodów mistrzowskich.

Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic / Materiały prasowe

Realizacja projektu Myślenice Singletracks jest planem na stworzenie kolebki sportu rowerowego w naszym regionie. To powrót do pewnych tradycji, które Myślenice i nasi mieszkańcy mają, dzięki sukcesom Anny Szafraniec-Rutkiewicz, Michała Śliwy, braci Wincenciaków czy też Filipa Janiszewskiego i Tomasza Kubika, angażujących się w realizację naszego projektu. Chcemy stworzyć atrakcyjną ofertę turystyczną, której do tej pory brakowało, a wykorzystującą niewątpliwie potencjał, jakim dysponujemy. Te inwestycje mają na celu przyciągnięcie jak największej ilości amatorów dwóch kółek do Myślenic. W przyszłości chcielibyśmy również powrócić do zawodów rangi mistrzostw Europy w mtb, downhillu, czy trialu rowerowym. Widzimy też, ilu mamy lokalnych sportowców, inspirowanych sukcesami wymienionych przeze mnie medalistów i mam nadzieję, że dzięki nowej infrastrukturze wychowamy w Myślenicach kolejnych mistrzów – komentuje burmistrz Myślenic, Jarosław Szlachetka.

Projekt przewiduje również m.in. trzy stacje ładowania rowerów elektrycznych, które są coraz bardziej popularne. Dwie znalazłyby się na Zarabiu, a jedna w pobliżu szczytu góry Chełm z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych do pozyskania energii elektrycznej.

Materiały prasowe