Resort finansów udostępnił na swojej stronie internetowej nową wersję aplikacji e-mikrofirma. Pozwala ona wystawiać faktury, sporządzać ewidencje VAT oraz tworzyć i wysyłać JPK_FA do urzędu skarbowego.
Dzięki temu podatnicy bezkosztowo sprostają obowiązkom, które pojawią się 1 lipca. Od tej daty będą musieli wysyłać – na żądanie fiskusa – kolejne struktury JPK, w tym dotyczącą faktur (JPK_FA).
Udostępnienie takiej aplikacji zapowiedział wcześniej w wywiadzie dla DGP Przemysław Krawczyk, dyrektor departamentu nadzoru nad kontrolami w Ministerstwie Finansów (DGP nr 103/2018).
Wysyłka JPK_FA to tylko jedna z 20 nowych funkcjonalności dodanych do e-mikrofirmy. Inną jest np. możliwość tworzenia nawet pięciu profili (dotychczas można było mieć tylko jeden).
Jak korzystać z najnowszych dodatków do aplikacji? Dotychczasowym jej użytkownikom uaktualni się ona automatycznie, przy uruchomieniu. Nowi mogą ją pobrać ze strony www.jpk.mf.gov.pl (chodzi o wersję 1.2.2.0).
Podatnicy nie są jednak skazani na oprogramowanie ministerialne. Mogą je również kupić u zewnętrznych dostawców lub np. zlecić sporządzanie struktur JPK_FA biurom rachunkowym.
Przypomnijmy też, że od 1 lipca obowiązek sporządzania kolejnych struktur JPK, w tym głównie JPK_FA, będzie dotyczył wyłącznie podatników prowadzących księgi podatkowe w formie elektronicznej. Ci, którzy mają je na papierze, nie będą musieli wytwarzać JPK_FA ani innych struktur (np. obrotu magazynowego JPK_MAG) na żądanie fiskusa. – W takich sytuacjach organy podatkowe podczas kontroli będą żądały jedynie tradycyjnych dokumentów – zapewniał Przemysław Krawczyk w rozmowie z DGP.