Podatnicy korzystający z innego systemu operacyjnego niż Windows do tej pory mogli mieć problem z przesyłką plików w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Ministerstwo Finansów do wysyłki danych udostępniło już m.in. aplikację kliencką czy program e-mikrofirma. Teraz oferuje e-bramkę dla podatników niekorzystających w systemu Windows.

„Moja firma nie korzysta z systemu Windows. O ile jestem w stanie wygenerować odpowiedni plik JPK_VAT w formacie XLM, o tyle nie jestem w stanie, w oparciu o udostępnione przez Ministerstwo Finansów narzędzia go wysłać” - pisze nasz czytelnik. Na taki problem natrafić mogli podatnicy niekorzystający z systemu Windows czy Linux. Do tych systemów przystosowana jest bowiem aplikacja kliencka MF. Teraz będzie można skorzystać z interfejsu, który umożliwi przesyłkę JPK użytkownikom wszystkich systemów operacyjnych, w tym także posiadaczom Mac firmy Apple. Interfejs dostępny jest tutaj.

Jak skorzystać z aplikacji klienckiej? Najpierw należy pobrać arkusz kalkulacyjny (plik CSV.) dostępny na stronie MF. Jego uzupełnienie wymaga m.in. danych teleadresowych i tych z rejestru VAT przedsiębiorcy. Wypełniony plik CSV stanowi źródło JPK_VAT i jest gotowy do wysyłki przez aplikację Klient JPK 2.0. Można ją bezpłatnie pobrać ze strony internetowej MF. Aplikacja kliencka umożliwia przesłanie plików JPK w odpowiednim formacie xml. Ważnym aspektem przesyłki JPK jest potwierdzenie swojej tożsamości w Internecie. Służy temu tzw. Profil Zaufany. Jest to bezpłatne narzędzie, które służy jako elektroniczny podpis. Ostatnim krokiem jest wygenerowanie UPO_JPK czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru dla plików JPK.

Należy pamiętać, że pierwszy obowiązkowy dla mikroprzedsiębiorców plik JPK_VAT należy przesłać do 26 lutego 2018 roku. Co do zasady, pliki należy przesyłać do 25. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. 25 lutego wypada jednak w niedzielę, stąd termin 26 lutego.