W 2018 roku już wszystkie przedsiębiorstwa będą musiały przesyłać organom skarbowym dane z ewidencji sprzedaży i zakupu VAT w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Szykują się jednak zmiany w schemacie JPK. Resort finansów planuje bowiem wprowadzić nową strukturę – JPK_Paragon.

Pomysł nowej struktury zawierającej szczegółowe informacje o utargu firm ma być uzupełnieniem do planowanego na 2018 rok obowiązku wymiany tradycyjnych kas na kasy fiskalne online. Chodzi o urządzenia, za pośrednictwem których wszelkie informacje o sprzedaży zostaną automatycznie przesłane do centralnego systemu informatycznego Krajowej Administracji Skarbowej. Transakcje udokumentowane w postaci e-paragonu będą trafiały do systemu KAS, dzięki czemu urzędnicy nie przepuszczą żadnej próby oszustwa.

Jak wskazano w noweli VAT i prawa o miarach wymiana kas ma dotyczyć nawet 1,2 mln podatników. Jako pierwsi obowiązkiem tym zostaną jednak objęci przedstawiciele branż szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych. Mowa o usługach motoryzacyjnych, fryzjerskich czy kosmetologicznych. Pozostali przedsiębiorcy przynajmniej do 2019 roku będą mogli korzystać z tradycyjnych kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów ma jednak pomysł, by niekorzystający z nowych kas raportowali skarbówce o swoim utargu w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Ma temu służyć nowa struktura – JPK_Paragon.

- Obecnie prowadzone są prace koncepcyjne, dotyczące rozszerzenia struktur JPK o JPK_paragon. Należy podkreślić, że podatnicy będą mieli odpowiednio dużo czasu na przygotowanie się do ewentualnej nowej struktury – informuje MF. Dodaje także, że jeżeli JPK_paragon miałby wejść, jako odrębna struktura do plików JPK, to nastąpi to nie wcześniej niż w połowie 2018 roku.

- Wprowadzenie JPK_Paragon przez Ministerstwo Finansów jest bardzo realne- oceniają eksperci z Comarch. - Mimo, że wejście w życie nowych przepisów jak zawsze oznacza wiele dodatkowej pracy dla podatników, to z pewnością przyniesie duże korzyści w uszczelnianiu systemu podatkowego. Kontrole podatkowe nie będą losowe jak do tej pory, tylko weryfikowane będą konkretne firmy, wcześniej już monitorowane przez organy podatkowe. Kontrolujący będą mogli przede wszystkim porównać wcześniejsze obroty ze sprzedaży detalicznej z aktualnymi wynikami finansowymi i sprawdzić, czy dany przedsiębiorca nie unikała podatków – mówi Monika Litwicka, projektant systemów Comarch ERP.

Okazuje się, że nie jest to jedyna , możliwa zmiana w schemacie JPK. MF gotowe jest bowiem zlikwidować deklaracje VAT, co niesie za sobą kolejne modyfikacje w Jednolitym Pliku Kontrolnym. Obowiązek przesyłania plików w ramach nowej odsłony JPK miałoby zastąpić składanie deklaracji VAT.