W 2018 roku już wszystkie przedsiębiorstwa będą musiały przesyłać organom skarbowym dane z ewidencji sprzedaży i zakupu VAT w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Szykują się jednak zmiany w schemacie JPK. Resort finansów planuje bowiem wprowadzić nową strukturę – JPK_Paragon.

Pomysł nowej struktury zawierającej szczegółowe informacje o utargu firm ma być uzupełnieniem do planowanego na 2018 rok obowiązku wymiany tradycyjnych kas na kasy fiskalne online. Chodzi o urządzenia, za pośrednictwem których wszelkie informacje o sprzedaży zostaną automatycznie przesłane do centralnego systemu informatycznego Krajowej Administracji Skarbowej. Transakcje udokumentowane w postaci e-paragonu będą trafiały do systemu KAS, dzięki czemu urzędnicy nie przepuszczą żadnej próby oszustwa.

Jak wskazano w noweli VAT i prawa o miarach wymiana kas ma dotyczyć nawet 1,2 mln podatników. Jako pierwsi obowiązkiem tym zostaną jednak objęci przedstawiciele branż szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych. Mowa o usługach motoryzacyjnych, fryzjerskich czy kosmetologicznych. Pozostali przedsiębiorcy przynajmniej do 2019 roku będą mogli korzystać z tradycyjnych kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów ma jednak pomysł, by niekorzystający z nowych kas raportowali skarbówce o swoim utargu w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Ma temu służyć nowa struktura – JPK_Paragon.