Deweloperski Fundusz Gwarancyjny udostępnił na swoim portalu mapę inwestycji deweloperskich objętych jego gwarancją.

DFG powołano ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1177). Ma zabezpieczać kupujących nieruchomości na rynku pierwotnym przed utratą pieniędzy wpłaconych w trakcie trwania budowy. Ochrona DFG dotyczy inwestycji, których sprzedaż deweloper rozpoczął od 1 lipca 2022 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który zarządza DFG, uruchomił portal Dfg.ufg.pl, by można było sprawdzić, gdzie w Polsce znajdują się inwestycje podlegające ochronie funduszu. Z informacji DFG wynika, że najwięcej z nich znajduje się w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu oraz w okolicy tych miast.

– Potencjalni nabywcy domów i mieszkań mogą nie tylko przejrzeć informacje na temat udostępnionych inwestycji, lecz także ustawić otrzymywanie na adres e-mail powiadomień o nowych inwestycjach zlokalizowanych na obszarze interesującym danego nabywcę. Obszar można zawęzić do konkretnych: miejscowości, gminy, powiatu lub województwa – mówi Renata Mentlewicz, dyrektor zarządzająca ds. funduszy w UFG.

DFG zastrzega, że na mapie może nie być inwestycji objętych ochroną, jeśli deweloper nie wyraził na to zgody.

Od 2 lipca 2024 r. wszystkie domy i mieszkania z rynku pierwotnego będące w trakcie budowy i nabywane przez konsumenta na podstawie umowy deweloperskiej będą już podlegały ochronie DFG.©℗