Tymczasem na nieco ponad trzy tygodnie przed godziną zero przewoźnicy zarejestrowali w nim ok. 150 tys. pojazdów ciężarowych. Dlatego Ministerstwo Finansów apeluje do branży o jak najszybsze rejestrowanie się w systemie, przypominając, że do końca września stawka e-myta pobieranego za pośrednictwem e-TOLL jest o 25 proc. niższa. Promocja obowiązuje także kierowców pojazdów osobowych i motocykli.
Resort przypomina też, że zarejestrowanie się w systemie e-TOLL nie oznacza automatycznego wyrejestrowania się z systemu viaTOLL. Dlatego, by uniknąć podwójnych opłat, należy korzystać z urządzenia tylko w jednym systemie.
Inna sprawa, że przewoźnicy narzekają na małą liczbę urządzeń pokładowych na rynku, dość sceptycznie podchodzą do wnoszenia opłat za pomocą darmowej aplikacji na urządzenia mobilne.
Reklama
Świadczy o tym choćby liczba transakcji w stosunku do liczby naliczonych opłat. Choć aplikacja została pobrana 134 tys. razy, to zarejestrowano jak dotąd 1,2 mln transakcji, w trakcie których naliczono jedynie 1,6 mln zł. A trzeba jeszcze dodać, że w tej sumie zawarte są opłaty również od prawie 40 tys. pojazdów osobowych. To oznacza, że nawet jeśli firmy transportowe zarejestrowały się w nowym systemie, to często wciąż wnoszą opłaty za pośrednictwem starego.
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów po raz kolejny poinformowało także, że system do integracji danych pomiędzy e-TOLL a systemami operatów kart flotowych „jest technicznie gotowy do świadczenia usług”. Trzeba jednak pamiętać, że podpisanie umów i zintegrowanie systemu z oprogramowaniem wystawców kart flotowych wymaga jeszcze czasu.
Faktem jest już za to zapowiadane uproszczenie rejestracji dla użytkowników pojazdów lekkich. Szybka ścieżka, przeznaczona dla osób fizycznych oraz prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wymaga podawania mniejszej liczby danych. Wystarczy numer rejestracyjny pojazdu, numer urządzenia pokładowego oraz e-mail.