statystyki

Karolina Elbanowska: To, że PiS nas poparł, nie znaczy, że ja mam z nimi coś wspólnego

autor: Magdalena Rigamonti12.01.2017, 20:00; Aktualizacja: 13.01.2017, 07:32
Karolina Elbanowska fot. Maksymilian Rigamonti

Karolina Elbanowska fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Politycy nie rozumieli, że tylko jako niezależny ruch jesteśmy wiarygodni - mówi Karolina Elbanowska w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

Weszliście w układ z MEN.

Nie weszliśmy w żaden układ.

Współpracujecie, nie walczycie.

Po pierwsze, nie mam już siły do walki, po drugie, nie mam motywu. Przez osiem lat byłam generałem armii, byłam na wojnie, wygrałam tę wojnę i niedawno z niej wróciłam. I teraz przychodzą do mnie ludzie, mówią: Słuchaj, tam jest kolejny front, walcz. Nie będę, nie mam zapału, chęci, siły nie mam... A temat gimnazjów – czy to się komuś podoba, czy nie – nie budzi we mnie złych emocji. Mój syn będzie pierwszym rocznikiem w VII klasie i ja się z tego akurat bardzo cieszę.

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wielka reforma edukacji wprowadzana w kilka miesięcy to jednak chyba eksperyment na dzieciach?

Za czasów minister Kluzik-Rostkowskiej tak się spieszyli z wprowadzaniem darmowych podręczników, że literkę A w elementarzu zobrazowali wieżą Eiffla.

Ja pytam o reformę PiS, a pani mówi o PO.

Ale ludzie nie pamiętają, co robili poprzednicy minister Zalewskiej. Na przykład minister Katarzyna Hall w 2008 r. wprowadziła nową podstawę programową od przedszkola do matury. I zrobiła to 23 grudnia, pod ustawę, której nawet jeszcze Sejm nie przyjął. Wywróciła do góry nogami cały sposób nauczania. A rodzice dowiedzieli się, że wszystkie stare podręczniki idą na przemiał i że to oni zapłacą za miliardowe obroty wydawców.

Z minister Hall pani walczyła, z minister Kluzik-Rostkowką też. Tylko z minister Zalewską pani nie walczy.

Nie walczyłam z nimi, tylko walczyłam o sześciolatki. A pani minister Zalewska wreszcie dała rodzicom wolny wybór w tej sprawie. Teraz też mi się nie podoba, że podstawa programowa dla starszych klas powstaje bardzo szybko. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie, że ta podstawa mogłaby być gorsza od tego, co zrobiła minister Hall. Niestety, nie żyjemy w Finlandii, gdzie jeden minister zajmował się reformą edukacji przez 17 lat.

A u nas co minister, to rewolucja.

I często polityczne, bezmyślne działanie. Wiem jednak, że podstawa programowa dla przedszkoli i klas I–III jest świetna. Przygotowana została przez Dorotę Dziamską, która jest ekspertem naszej fundacji. Proponowaliśmy ją już minister Kluzik-Rostkowskiej. Nie chciała.

Za ile?

Za darmo. Pani Dorota, światowej klasy metodyk nauczania wczesnoszkolnego, napisała ją wspólnie z nauczycielami z całej Polski. To jest materiał, który przedstawiliśmy jako propozycję rozporządzenia do ustawy obywatelskiej „Rodzice chcą mieć wybór”, którą, jak wiadomo, Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu w 2015 r. Prawie 300 tys. podpisów rodziców trafiło do sejmowej niszczarki.

Teraz stowarzyszenie Elbanowskich dostało ponad dwa miliony złotych z MEN.

Siedem może? Pani posłanka z Nowoczesnej powiedziała nawet, że osiem. Kto da więcej? Nie mamy dwóch milionów. I nie stowarzyszenie Elbanowskich, tylko Fundacja Rzecznik Praw Rodziców.

Której siedziba jest w jednej z najdroższych części Warszawy, na górnym Mokotowie. Drogo tu jest bardzo, wille, ambasady.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (11)

 • x(2017-01-13 08:41) Zgłoś naruszenie 4712

  Elbanowscy dostali od PiS kupę kasy i nie mają z PiS nic wspolnego? Uważajcie bo PiS powie że nie ma z Elbanowskimi nic wspólnego i kasę zabierze.

  Odpowiedz
 • Rencistka(2017-01-13 10:08) Zgłoś naruszenie 3912

  Kolejne darmozjady na moim utrzymaniu

  Odpowiedz
 • Mural(2017-01-13 07:24) Zgłoś naruszenie 349

  A to się zdziwi ministra Zalewska!!! Pewno uzna, że z kobietami w ciąży /dwoistość natury/ nie należy podpisywać żadnych umów. Bo po porodzie p. Elbanowska wróciła na ziemię. Co za zmiana!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • buhaha(2017-01-13 08:33) Zgłoś naruszenie 3210

  nie martw się kalolciu znowu jakis konkursik unieważnią i wygracie

  Odpowiedz
 • piotrek(2017-01-13 11:37) Zgłoś naruszenie 289

  Z wypowiedzi Pani Elbanowskiej wynika jedno. Skoro PO kradło osiem lat i my nie mieliśmy z tego żadnych korzyści to ich krytykowałam i walczyłam z nimi. Teraz jest PiS - miały być lepsze standardy - jest to samo co za PO, tylko ****** u koryta się zmieniły. Na szczęście wśród tych prosiaków jest Pani Elbanowska, więc po co walczyć? To są lepsze standardy!

  Odpowiedz
 • czy jeszcze popiera(2017-01-13 09:44) Zgłoś naruszenie 246

  Nooo widać, że pani Karolina dużo nauczyla sie od prezesa, tego najważniejszego prezesa i postepuje jak pan prezes. Ciekawe co na to pani Cugierkotka, taka aktorka z poprzedniej ekipy pana prezesa, z lat 2005-2007. A pan paprykarz? Czy jescze popiera PiS?

  Odpowiedz
 • Madzia(2017-01-13 10:42) Zgłoś naruszenie 186

  Generał wygrał wojnę,a nad polem walki,nad truchłem rozumu,majaczy widmo klęski edukacji co najmniej jednego pokolenia.

  Odpowiedz
 • pis was(2017-01-13 17:30) Zgłoś naruszenie 184

  Bo nie ważne, czy Polska będzie biedna czy bogata, mądra czy głupia, Polska ma być KATOLICKA. Pis was je....ł.

  Odpowiedz
 • Zibb(2017-01-13 08:32) Zgłoś naruszenie 1620

  Nie trzeba być w PiS, żeby mieć prawe, Boże poglądy... Prawica to szeroki wachlarz organizacji, który spajany jest DEKALOGIEM!

  Odpowiedz
 • W...(2017-01-13 11:27) Zgłoś naruszenie 156

  W Polsce dziala powyzej 100 tysiecy roznych organizacji pozarzadowych /NGO/. Fundacja Elbanowskich jest jedna z nich. Elbanowscy powinni zalozyc jeszcze jedna fundacje pozytku publicznego - fundacje pomocy dzieciom b. zdolnym pochodzacych z nizin spolecznych pod wzgledem finansowym, dla "Jankow Muzykantow".

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie