statystyki

Lewestam: Polska jest więzieniem

autor: Karolina Lewestam08.01.2016, 07:10; Aktualizacja: 08.01.2016, 08:47
Sytuacja, wypisz wymaluj, jak u nas nad Wisłą. Nikt nie chce siedzieć w ciemnicy, a już na pewno nie chce siedzieć niesłusznie.

Sytuacja, wypisz wymaluj, jak u nas nad Wisłą. Nikt nie chce siedzieć w ciemnicy, a już na pewno nie chce siedzieć niesłusznie.źródło: ShutterStock

Czy Dania jest więzieniem? Hamlet tak właśnie sądzi. Nie tyle nawet zwyczajnym więzieniem, tłumaczy przyjaciołom z dzieciństwa Rozenkrancowi i Gildensternowi, ile wręcz jedną z gorszych więziennych ciemnic. „Nie myślimy tak, Mości Książę” – mówią oni, kręcąc głowami. Skąd ta różnica zdań?

Dlaczego tych dwóch czuje się lekko, pewnie i bezpiecznie w świecie, który dla księcia jest uosobieniem zamknięcia, zniewolenia i rozpaczy? Hamlet ma na to mocną odpowiedź: „Nic nie jest złem ani dobrem samo przez się, tylko myśl nasza czyni to i owo takiem”.

Hamlet wyraża tu intuicję starą jak świat: dobro i zło są względne. A raczej mówi coś bardziej konkretnego: opresja jednych to wyzwolenie drugich. Jeden szarpie kraty i krzyczy: „Wypuśćcie mnie!”, a drugi oddycha górskim powietrzem i cieszy się panoramą – kłopot w tym, że stoją obok siebie.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie