Starcie alfabetów [OPINIA]

autor: Piotr Arak, Grzegorz Lewicki05.06.2018, 07:34; Aktualizacja: 05.06.2018, 08:17
Astana, Kazachstan

Zmieniając alfabet, Kazachstan symboliczne zrywa z sowiecką przeszłością i otwiera się na westernizację.źródło: ShutterStock

Kazachstan zmienia alfabet na łaciński, żeby być bliżej Zachodu. Ale choć starcie alfabetów dziś wygrywa ten powstały na Półwyspie Apenińskim, przyszłość należy do Wschodu. W tej grze ważną rolę odegra technologia.

Kiedy dzieci uczą sią alfabetu, nie wiedzą, że w ten sposób cementują wpływ Zachodu w Polsce. Alfabet to nie tylko litery, ale też określona notacja, niosąca wiązkę wpływów kulturowych. Najlepszym przykładem jego cywilizacyjnej władzy jest Kazachstan .

Państwo to  w swojej historii miało trzy różne alfabety. Dawno temu był arabski ze względu na genetyczne związki języka kazachskiego z  Turcją, gdy ta jeszcze nie przeszła na łaciński. Po 1929 r. obowiązywał „nasz” alfabet, a po 1940 r. – cyrylica. Deklaracja Astany o kolejnej zmianie alfabetu do 2025 r. spowodowała nieskrywaną irytację na Kremlu. Dlaczego? Bo alfabet to cement cywilizacji.

Polityczna ekspansja liter

Zmieniając alfabet, Kazachstan symboliczne zrywa z sowiecką przeszłością i otwiera się na westernizację. Być może decydenci tego kraju zrozumieli, że zbyt duży wpływ kulturowy Rosji kończy się tak jak na Białorusi czy Ukrainie – wasalizacją i marginalizacją. Zmiana alfabetu osłabi ten wpływ, nie powodując jednak jawnej wrogości potężnego sąsiada.

Alfabet to ostatecznie także część tożsamości, częściowo określająca przynależność do konkretnego kręgu kulturowego. Polacy jako Słowianie Zachodni wieki temu od razu postawili na łacinę. Przyjeżdżający do nas skrybowie znali ją biegle i pisali w niej, jeszcze zanim wykształcił się pisany język polski. Z kolei Słowianie Południowi i Wschodni znaleźli się pod wpływem Bizancjum, co zaowocowało zaszczepieniem czcionki greckiej, zaadaptowanej do specyfiki wymowy Słowian.

Cyrylica coraz mniej popularna


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie