statystyki

Sławomir Cenckiewicz: Jestem żołnierzem prawdy

autor: Magdalena Rigamonti16.03.2017, 20:00; Aktualizacja: 17.03.2017, 07:22
Sławomir Cenckiewicz, fot. Maksymilian Rigamonti

Sławomir Cenckiewicz, fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nie wyobrażam sobie sytuacji, że ktoś może być nietykalny. Że jakaś historia jest nie do opisania. Może dlatego, że mam taki stosunek do historii, nie zostałem prezesem IPN. Bo on musi być elastyczny – mówi Sławomir Cenckiewicz.

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czyim pan jest żołnierzem?

Prawdy.

Poważnie pytam.

Poważnie odpowiadam. Jestem żołnierzem prawdy.

A bardziej po ludzku?

Żołnierzem prawdy historycznej.

A nie ministra obrony Antoniego Macierewicza?

Nie nazwałbym się żołnierzem Macierewicza, jestem jego współpracownikiem. To zaszczyt.

Zaufanym nawet. Dlaczego on tak pana lubi?

Kiedyś powiedział, że mu przypominam historyka, którego najbardziej cenił – Pawła Wieczorkiewicza. To porównanie przesadne i niezasłużone, ale może to jakieś wytłumaczenie. Chyba ceni moje pisarstwo historyczne. Poza tym okazuje się, że tu, w Wojskowym Biurze Historycznym (WBH), powołując się na Macierewicza, mogę wszystko załatwić. No, może prawie wszystko. Nową wykładzinę do biura i czytelni załatwiałem na hasło Macierewicz, czytelnię też powiększałem.

Nagrywam.

Widzę. Minister Macierewicz wie, że tak tu się funkcjonuje.

Nie żaden tam Bartłomiej Misiewicz, tylko pan jest najbliżej ministra obrony. To pan zawiaduje archiwami wojskowymi, ma wysokie stanowisko.

Pani uważa, że to wysokie stanowisko?

Tak, choć też wiem, że wolałby pan być prezesem IPN.

A to nieprawda. Ktoś zupełnie inny mówił, że powinienem zostać prezesem IPN. Nigdy nie byłem zwolennikiem swojej kandydatury na to stanowisko. I w pełni akceptuję taki, a nie inny wybór polityków.

Czułby się pan jak ryba w wodzie – tam można znaleźć kwity na każdego.

A to prawda, choć tu, w WBH, też można popływać.

Sprawdził pan go?

Kogo?

Macierewicza.

Po co?

Przecież wszystkich pan sprawdza.

Fakt, nawet swoją rodzinę sprawdziłem. Historia Antoniego Macierewicza jest historią znaną, także i mnie. To bohater walki z komuną!


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (36)

  • drwal(2017-03-17 07:06) Zgłoś naruszenie 6517

    To Adam jest żołnierzem prawdy ! Mało kto już pamięta, że na początku lat 90-tych, od 12 kwietnia do 27 czerwca 1990 w archiwach MSW (obecnie przejętych przez IPN), bez żadnej podstawy prawnej i z pominięciem wszelkich procedur buszowała tzw"komisja Michnika", czyli Adam Michnik z kolegami: [...Komisja Michnika –nieformalna nazwa zespołu badawczego, który na wniosekHenryka Samsonowicza, ministra w rządzie Tadeusza Mazowieckiego miał się zająć aktami SB....], [...na prośbę ówczesnego szefa MSW Krzysztofa Kozłowskiego miała dostęp do archiwów MSW..]. Kim byli członkowie i inspiratorzy "komisji Michnika"?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dziadek Franek(2017-03-17 06:53) Zgłoś naruszenie 597

    Powoli dochodzą do naszej świadomości przerażające myśli - pacyfikacja. Czy to możliwe, że nie zachowały się dokumenty po 1990r, mimo że SB paliła archiwa? Nasza transformacja ustrojowa była niczym rzeź. Najsmutniejszym zjawiskiem jest fakt, iż duży procent społeczeństwa nie dostrzega zagrożenia. Pozwoliliśmy by sukcesywnie likwidowano godziny lekcji historii, a z podręczników do historii znikaly ważne daty. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Tadeusz Wyszyński-Zygmunt(2017-03-16 23:58) Zgłoś naruszenie 5665

    Pan Cenckiewicz jest żołnierzem półprawdy,albo prawdy tylko jednej strony medalu

    Odpowiedz
  • robi(2017-03-17 09:26) Zgłoś naruszenie 405

    Ciekawe jakiej prawdy?A co z Wałęsą -CISZA???????

    Odpowiedz
  • muzyk(2017-03-17 02:26) Zgłoś naruszenie 326

    prawda....kto ją zna? właściwie czy ona istnieje? Prawda jest faktem i istnieje, to ludzie są zakłamani.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • M(2017-03-17 09:23) Zgłoś naruszenie 2815

    Moja prawda, twoja prawda i gó..o prawda.,Do Maciarewicza ma większe zaufanie niż do własnej rodziny. Żenujące i oburzające. Z punktu wykazuje się nieobiektywnością.. Załatwianie spraw na hasło Maciarewicz....żenujące podwakroć. Urzędnik załatwia sprawy z pominięciem procedur , z pominięciem transparentności. Na hasło osoby, której nie sprawdził....dno i dwa metry mułu.

    Odpowiedz
  • dede(2017-03-17 09:35) Zgłoś naruszenie 2521

    Mam wrażenie,że z tym panem jest coś "nie tak"...jakaś dziwna,nie do końca określona postać z tego Cenckiewicza

    Odpowiedz
  • Mirek(2017-03-17 07:33) Zgłoś naruszenie 2423

    SZKODA,ŻE O OBIEKTYWIŹMIE ZAPOMINA.No ale jak żołnierz ,to żołnierz-ciekawe skąd rozkazy/bo bez cudzysłowu"

    Odpowiedz
  • mam ten kraj w tyle(2017-03-16 20:22) Zgłoś naruszenie 2362

    Cenckiewicz już jest niewiarygodny, czemu? dał się gupio wmanewrować jak szczeniak i zaczyna cuchnąć sitwą. Skończy jak Dudek. Na plus mozna mu zapisać Bolka ale tylko to. Teraz zostanie przeżuty przez sitwę i wypluty, a Polacy wbiją w glebe. Amen.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • asd(2017-03-17 08:28) Zgłoś naruszenie 1621

    to jak kazdy żołnierz najpier powinien rozprawić się z włąsną rodzina ..opsac w szczgółach czym zajmował się tata, dziadek ze strony żony również...jak prawda to w całej rozciągłosci!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Piłat(2017-03-16 20:47) Zgłoś naruszenie 1337

    A co to jest PRAWDA???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • dziadek mróz (2017-03-17 09:01) Zgłoś naruszenie 1013

    "Wykletym" czy przekletym??? - oczywiście to pokaże przyszłość - jak to w Polsce.

    Odpowiedz
  • Nikt nie chwali ...(2017-03-17 14:01) Zgłoś naruszenie 811

    ... to musi sam siebie.

    Odpowiedz
  • Basia (2017-03-17 20:37) Zgłoś naruszenie 813

    Żałosny typ i jego g. prawda.

    Odpowiedz
  • Kott(2017-03-17 18:55) Zgłoś naruszenie 77

    Dziadek pana Cenckiewicza był żołnierzem... czyim? Grunt to dobre sampopoczucie misi...znaczy się misji :-(

    Odpowiedz
  • observator(2017-03-17 19:29) Zgłoś naruszenie 712

    Panie Cenckiewicz- tragiczne jest to ze ma Pan posluch u wladzy. Odnosi sie wrazenie, ze tylko Pan, posiada jedynie sluszna recepte na prawde historyczna - a to takie nieprawdziwe. Zeby historyk wypisywal ze bylo LWP ?

    Odpowiedz
  • nina(2017-03-17 16:15) Zgłoś naruszenie 79

    ale czym jest prawda w tak zakłamanym świecie przedstawianym jako powszechna szczęśliwość w mediach bo na ulicy coraz mniej zadowolonych ludzi większość zamyślona psychicznie wykończeni to niestety widać że ludzie mają zwyczajnie dość

    Odpowiedz
  • nina(2017-03-17 16:22) Zgłoś naruszenie 69

    a zresztą przerobić ten cały skład makulatury ipn na papier toaletowy będzie większy pożytek bo prawda nie ma na tym świecie miejsca a zniszczyć kogoś jest bardzo łatwo to bezczelne donosy ob ten i ten powiedział to i to to tak jak z widzami filmu każdy inaczej by go opowiedział

    Odpowiedz
  • Asia (2017-03-17 20:41) Zgłoś naruszenie 11

    Żałosny typ i jego g...prawda! By by

    Odpowiedz
  • Łucka(2017-03-18 07:58) Zgłoś naruszenie 11

    Nazwanie siebie "żołnierzem prawdy" już daje obraz o stanie głowy tego jegomościa.

    Odpowiedz