statystyki

Ochojska: Nie mogę być dumna z Polski. Uchodźcy nie będą mieli nam za co dziękować

autor: Magdalena Rigamonti26.03.2016, 08:00
Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Fot. Maksymilian Rigamonti

Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kiedy ta wojna się skończy, Syryjczycy będą wdzięczni za pomoc. Przykro mi, że mojemu krajowi nie będą mieli za co dziękować - mówi w wywiadzie dla DGP Janina Ochojska.

reklama


reklama


Przyjęłaby pani uchodźców do własnego domu?

Byłoby mi trudno ze względu na to, że mam niewiele miejsca i nie mogłabym zapewnić komuś odpowiedniej intymności. Gdybym miała większe mieszkanie, to tak, oddałabym pokój, przyjęłabym uchodźców.

Bez strachu?

Bez. Bo nie ma czego się bać. To prawie tak samo, jakbym miała przyjąć Polaka czy polską rodzinę albo innego chrześcijanina. Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży i ludzie, którzy do Polski przyjadą, będą mieszkać u polskich rodzin.

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Tylko przez kilka dni.

Ale ryzyko, że wśród tych ludzi będzie ktoś niebezpieczny, jest zawsze. To jest bardzo łatwa wymówka, żeby nie przyjmować uchodźców. Lęk przed czymś nieznanym jest nam przypisany. Przeważająca większość uchodźców to są ludzie tacy sami jak my, bez złych zamiarów, bez złych intencji.

Najim Laachraou, zamachowiec z Brukseli, przyszedł do Europy razem z uchodźcami we wrześniu 2015 r.

Uchodźcy uciekają przed wojną, przed terroryzmem, a wśród nich mogą być tacy, którzy to wykorzystają. Uchodźców nie mamy się co obawiać, bo to ludzie, którzy potrzebują pomocy. Różnią się od nas językiem, wyznaniem i obyczajami.

Stosunkiem do kobiet.

Gdyby przeciętny muzułmanin zobaczył, jak się w Polsce traktuje kobiety, to by się przeraził. Przeraziłby się tym maltretowaniem, poniżaniem. Nie twierdzę, że aktów przemocy wobec kobiet w rodzinach muzułmańskich nie ma, ale popatrzmy na siebie. Nam nie grozi przyjazd fundamentalistów, nam grozi przyjazd normalnych ludzi, którzy szukają bezpieczeństwa dla siebie, a przede wszystkim dla swoich dzieci. Rozumiem lęk Polaków, ale wiem też, jakie ludzie mówią bzdury, nie widząc na oczy muzułmanina.


Pozostało jeszcze 82% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 zł
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama

  • toJa(2016-03-26 08:21) Odpowiedz 290119

    Kiedyś autorytet, teraz pokaż kompletnego niezrozumienia rzeczywistości. Za to wymówka "mam za małe mieszkanie" wręcz epicka. Droga Pani, takich bajek to nawet dzieci już nie biorą na poważnie. Rozumiem, że może w czyimś mniemaniu w Polsce żyją wylacznie bezrozumne masy, ale proszę jednak już zejść ze sceny i zaoszczędzić nam wstydu a zwłaszcza proszę NIE NISZCZYC NASZEGO SWIATA, NASZE KULTURY I TEGO ZA CO NASI DZIADKOWIE ODDAWALI ZYCIE!!!

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • Igor(2016-03-26 08:38) Odpowiedz 24870

    Jeżeli chodzi tylko o to: "Przykro mi, że mojemu krajowi nie będą mieli za co dziękować". Uważa pani: "Gdyby przeciętny muzułmanin zobaczył, jak się w Polsce traktuje kobiety, to by się przeraził. Przeraziłby się tym maltretowaniem, poniżaniem". To chyba żyjemy w innych światach.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Tom(2016-03-26 08:55) Odpowiedz 22461

    Polki sa maltretowane i poniżane ? Arab lepiej odnosi sie do kobiet niż Polak ? To kto napadał okradał i gwałcił kobiety w Niemczech i innych krajach ? Może uchodźcy tak sie bawią tylko na sylwestra ? Otworzyć granice i wpuścić wszystkich ? Droga Pani trochę zastanowienia.

    Pokaż odpowiedzi (5)
  • obywatel(2016-03-26 08:50) Odpowiedz 19743

    Dziecinne podejście. Co mnie obchodzą ich podziękowania? Dla mnie ważne jest, żeby nikt nie wysadzał mnie w metrze albo na lotnisku albo nie strzelał do mnie jak do kaczki na meczu. A Syryjczykom jak się chce pomóc, to trzeba wspomóc Asada i przestać wspierać ISIS i "umiarkowaną opozycję". Wtedy Syryczycy szybko uporają się z islamistami i w kraju zapanuje spokój.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • wujek(2016-03-26 09:38) Odpowiedz 18623

    za to Niemcy,Francuzi i Belgowie mają za co dziękować uchodźcom...prawda?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • JANOSIK(2016-03-26 08:34) Odpowiedz 14025

    WYSTARCZY, ŻE JEST PANI DUMNA Z SIEBIE, A UŻYWANIE TAKICH UOGÓLNIEŃ JEST NADUŻYCIEM KTÓRE TYLKO O TYM ŚWIADCZY ..... CZY POLACY POZA GRANICAMI TO EMIGRANCI CZY UCHODŹCY ??? JEŻELI UWAŻAJĄCY SIĘ ZA POLITYKÓW NIE POTRAFIĄ SOBIE PORADZIĆ Z ELEMENTARNYMI POTRZEBAMI POLAKÓW TO CO MOŻNA MÓWIĆ O PRZYJĘCIU OBCOKRAJOWCÓW O ZUPEŁNIE INNEJ KULTURZE ?????

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Polak(2016-03-26 09:23) Odpowiedz 12623

    Do własnego domu nigdy nie sprowadza się obcych. O obcych dbają a Polaków ze wschodu olewają. Typowe działania okupacyjne

  • seba(2016-03-26 10:00) Odpowiedz 12616

    Szanowna Pani może ludzie mają powody by 'nie lubić obcych' Przykładowo w Arabii Saudyjskiej (sojusznik i partner USA) to dziwna sprawa , za homoseksualizm głowy rąbią a za zdradę małżeńską ukamienowanie. Nie ma tam żadnej demokracji a niby taki bogaty kraj............ Moim zdaniem tu nie chodzi o nielubienie tylko strach. Jak strach przed wężami, pająkami czy skorpionami, osobiście się boję i nie wiem dlaczego, chyba wyczuwam intuicyjnie.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Czy można pomagać wrogowi?(2016-03-26 09:52) Odpowiedz 12419

    Poprawni politycznie zdradziecko zachęcają nas do pomocy tzw. imigrantom, a faktycznie tym, którzy Europę w sposób zorganizowany najeżdżają w celu podboju. Tłumaczą nam , że Jezus wzywał do miłości i pomocy i że to się tych imigrantów stosuje......................... To oczywista półprawda, czyli kłamstwo najgorsze – tak w kwestii miłości, jak pomocy. ..................................... Jezus bowiem piętnował też współczesne banksterstwo okupujące dziedziniec świątyni w celach biznesowych (zapewne za łapówki), mówił też o plemieniu żmijowym, o pobielanych grobach, o faryzeuszach, którzy zdradzają naukę, mówił o wieprzach, przed które nie wolno rzucać swoich pereł, czyli podkreślał, że swojej tożsamości i odrębności trzeba przed pewnymi ludźmi bronić. Bronić zwłaszcza swojego systemu ludzkich wartości, by dokonując wyborów wybierać zawsze te, które są „wyższego rzędu”, a te niższe w ich obronie poświęcać (przykład z bojowym nadstawieniem drugiego policzka w obronie racji moralnej stawianej przed grożącą krzywdą cielesną)......................... Kłamstwo co do pomocy bierze się stąd, że chrześcijańska pomoc komuś to wyłącznie pomoc w czynieniu dobrze – tak w jego zamiarze zadbania o potrzeby swoje jak i w realizacji jego innych, dobrych celów. cały artyk . dostępny w sieci - " Czy można pomagać wrogowi? "--miarka 24.03.2016

  • ted(2016-03-26 09:51) Odpowiedz 12125

    za małe mieszkanie? to chyba jakiś żart.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • wujek(2016-03-26 10:30) Odpowiedz 11731

    ależ moi drodzy.. jaj chodzi jedynie o kasę.. za każdego "uchodźcę" jej fundacja będzie brała dofinasowanie

  • Rodak(2016-03-26 09:12) Odpowiedz 10827

    Pomaga obcokrajowca a gdzie sa polacy, polskie dzieci.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Helena(2016-03-26 12:58) Odpowiedz 10218

    Rodziny wielodzietne tej pani mają za co dziękować , w wywiadzie t v p jakiś czas temu nazwała rodziny wielodzietne patologicznymi . To powinno jej zrekompensować fałszywą przykrość wiernych terrorystów !

  • kALIF(2016-03-26 11:15) Odpowiedz 996

    W syryjskim radio Sham FM w środę rano opublikowano fragment krótkiej rozmowy z jednym z koordynatorów zbrojnej opozycji syryjskiej. Niewykluczone, że był to Abu Bakr al-Baghdadi. Przywódca sunnickiej organizacji terrorystycznej nie zabrał jednoznacznego stanowiska w sprawie wtorkowych wydarzeń, ale zszokował słowami: “Zachód musi poczuć gniew radykalnego Islamu, tak jak to się dzieje teraz. Nasi bojownicy są już na całym kontynencie, wkrótce Europa będzie nasza. Nie uda im się nas wypędzić, będziemy walczyć tutaj i tam w imię najwyższych wartości”.

  • Dawid(2016-03-26 09:18) Odpowiedz 847

    Mogę pomagać i wiem że trzeba nieznaczny że mam to robić kosztem bezpieczeństwa rodziny

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • wat(2016-03-26 11:37) Odpowiedz 8320

    "Gdyby przeciętny muzułmanin zobaczył, jak się w Polsce traktuje kobiety, to by się przeraził. Przeraziłby się tym maltretowaniem, poniżaniem." To jest chyba najgłupsze zdanie jakie w życiu przeczytałem.

  • Bert(2016-03-26 12:50) Odpowiedz 759

    Kolejna załgana napaść na Polskę i Polaków w wykonaniu springerowskiego DGP. Zacznijmy od tego, ilu to rzeczywistych uchodźców wojennych pcha się do Europy i po co Merkel ich do siebie zaprosiła. Odpowiedzi są banalnie proste. Ok.10 % to uchodźcy - pozostali chcą sobie lekko pożyć na socjalu, a jak podają służby, ok. 5.000 z tego towarzystwa przybywa w celu rozerwania znudzonej Europy fajerwerkami. Oczywiście nie jest to coś, co Merkel przewidziała. Ona chciała w ramach multikulti ściągnąć pewną liczbę taniej siły roboczej do wywożenia śmieci w Niemczech, ale sprawy wymknęły się spod kontroli. Oczywiście i w tym wypadku, jak za "polskie obozy zagłady" winę mają ponosić Polacy.

  • L(2016-03-26 10:16) Odpowiedz 7218

    Wydaje mi się że gdy kobieta którą źle traktuje mąż wypowiada się że w całej Polsce w każdym domy tak jest to nie jest opinia miarodajna. Nie ma po prostu porównania. Aby wyrazić się w ten sposób należałoby spojrzeć na wiele rodzin i wyliczyć statystycznie a statystyka mówi że nawet w stosunku do krajów zachodu kobieta w Polsce jest całkiem nieźle traktowana a przemoc domowa to ułamek tego co dzieje się w innych krajach. To po pierwsze. Po drugie nawet jeżeli muzułmanin jest łagodny wobec swojej kobiety i obiecuje jej na początku złote góry to w przeciągu lat kobieta nawet się nie obejrzy a metodą małych kroczków stanie się infrastrukturą domową. Kroczek po kroczku będzie odcięta od koleżanek, od pracy i od decydowania o sobie. Po kilku latach nie będzie widziała niczego złego że jest trzecią żoną chociaż na początku habibi twierdził że jest miłością jego życia. Jeżeli się postawi to habibi wymamrocze parę słów i jest rozwód. Może zabrać tyle co ma na sobie dlatego w wielu muzułmańskich krajach kobiety obwieszają się złotem ale niech spróbuje postawić się mężowi w jego kraju przy jego rodzinie...

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Znafca(2016-03-26 08:56) Odpowiedz 7138

    Gdybym rządził baba by siedziała w pierdlu z uchodźcami".

  • zewr(2016-03-26 22:30) Odpowiedz 141

    jestem dumny z tego że nigdy w życiu nie dałem nawet złotówki na te jej fundacje

    Pokaż odpowiedzi (1)