Władze Japonii, ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa w Chinach, będą wymagać od podróżnych z tego kraju negatywnego testu na Covid-19 - poinformował we wtorek japoński premier Fumio Kishida.

Podróżni z Chin, którzy uzyskają pozytywny wynik testu, będą musieli poddać się siedmiodniowej kwarantannie - wyjaśnił Kishida. Dodał, że nowe środki wejdą w życie od północy 30 grudnia.

Rząd Japonii ograniczy również pozytywne rozpatrywanie wniosków linii lotniczych w sprawie zwiększenia liczby lotów do Chin.

Po ponad dwóch latach ograniczeń wynikających z pandemii Covid-19 Japonia ponownie otworzyła granice dla turystów w październiku 2022 roku. Podróżni muszą przedstawić dokument potwierdzający szczepienie lub negatywny wynik wykonanego przed wyjazdem testu na obecność koronawirusa w organizmie.

Na przełomie listopada i grudnia chińskie władze zniosły nagle większość utrzymywanych przez prawie trzy lata drakońskich środków zapobiegania pandemii, a wariant koronawirusa Omikron szerzy się w kraju praktycznie bez żadnej kontroli. Oficjalne dane nie wykazywały jednak wzrostu, ponieważ zrezygnowano z masowych testów PCR, na których w większości się opierały.

Na podstawie modeli matematycznych eksperci szacowali jednak, że pierwsza duża fala Covid-19 w Chinach może doprowadzić do śmierci kilkuset tysięcy, a nawet ponad 2 mln osób. Brytyjska firma analityczna Airfinity oceniła, że w Chinach dochodzi każdego dnia do ponad miliona infekcji i 5 tys. zgonów. (PAP)

jbw/ ap/

arch.