statystyki

Cała Europa tnie zasiłki na dzieci imigrantów

autor: Bartłomiej Niedziński23.02.2016, 07:35; Aktualizacja: 23.02.2016, 08:14
Nie tylko Wielka Brytania ograniczy zasiłki na dzieci wewnątrzunijnych imigrantów, które pozostały w kraju pochodzenia.

Nie tylko Wielka Brytania ograniczy zasiłki na dzieci wewnątrzunijnych imigrantów, które pozostały w kraju pochodzenia.źródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Kolejne kraje zapowiadają wykorzystanie brytyjskiego mechanizmu pozwalającego wziąć pod uwagę różnice w kosztach życia.

Nie tylko Wielka Brytania ograniczy zasiłki na dzieci wewnątrzunijnych imigrantów, które pozostały w kraju pochodzenia. Z tej możliwości, dopuszczonej w ramach wypracowanego z Londynem kompromisu, skorzysta prawdopodobnie większość państw zachodniej Europy, co dotknie głównie pracowników z nowych krajów członkowskich. Z tym że ta sprawa dotyczy dość niewielkiej liczby osób, a oszczędności z tego tytułu będą znikome.

Ograniczenie świadczeń socjalnych dla imigrantów z pozostałych państw Unii Europejskiej było podczas zeszłotygodniowego szczytu w Brukseli najbardziej spornym punktem – zwłaszcza dla Londynu i Warszawy. Stanęło na tym, że tzw. hamulec bezpieczeństwa, czyli mechanizm pozwalający na ograniczenie świadczeń dla imigrantów, będzie mógł być użyty tylko przez Wielką Brytanię, ale zmiany w zasiłkach na dzieci – przez wszystkie kraje członkowskie. Obecnie jest tak, że wewnątrzunijnym imigrantom, którzy zostawili dzieci w ojczyźnie, przysługują takie same zasiłki na dzieci jak obywatelom danego kraju – nawet jeśli to dziecko nigdy nie było w Wielkiej Brytanii czy Holandii. Bruksela stała na stanowisku, że w przeciwnym wypadku byłaby to dyskryminacja. Jednak najpierw Brytyjczycy, a później kilka innych państw zaczęło kwestionować, czy właściwe jest, by wysyłać zasiłki do innych państw. Na szczycie zdecydowano, że zasiłki nie zostaną zniesione, ale ich wysokość będzie zależna od poziomu życia tych dzieci.

Na zapowiedzi wprowadzenia takich rozwiązań przez następne, oprócz Wielkiej Brytanii, kraje nie trzeba było długo czekać. – W Niemczech też zajmujemy się problemem nadużyć w korzystaniu ze świadczeń socjalnych. Wyobrażam sobie, że Niemcy też będą mogły skorzystać z tej możliwości – oświadczyła już w nocy z piątku na sobotę kanclerz Angela Merkel. Z kolei w niedzielę mówiła o tym minister rodziny i spraw społecznych Manuela Schwesig.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • ujmju(2016-02-24 11:05) Zgłoś naruszenie 21

    Kto pracuje i płaci podatki temu się należą świadczenia. Obywatele UE pracują w UE legalnie. Pracownik powinien wybierać, gdzie będzie pobierał zasiłek na dziecko. Czy w kraju gdzie pracuje i mieszka z dzieckiem , czy w kraju gdzie tylko dziecko mieszka. Nie może pobierać dwóch zasiłków.

    Odpowiedz
  • Ana(2016-02-23 17:05) Zgłoś naruszenie 20

    z tego co piszą w Wielkiej Brytanii to wszyscy się bronią przed imigrantami oraz turystami socjalnymi z Polski ora krajów arabskich.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie