Jak oszukują w kopalniach - spowiedź górnika

autor: Grzegorz Osiecki17.01.2015, 08:30; Aktualizacja: 17.01.2015, 12:40
górnik-kopalnia-przemysł

"Bycie ratownikiem to dla nich świetny sposób do zaklepania sobie wysokiej emerytury"źródło: ShutterStock

Tu oszustwa są na porządku dziennym. Nie mówi się o tym, bo ręka rękę myje – opowiada górnik, który przepracował pod ziemią 30 lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (295)

  • KALIF(2015-01-17 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    SZKODA ŻE NIE OPOWIĘDZIĄŁ O MAFII KTÓRA DOI POLSKIE GÓRNICTWO ZGADZAM SIĘ 60% RESZTA TO BREDNIE i Konfabulacje Przkład ;; na JEDNYM KOMPLECIE OBUDOWY ŁP 7 pośrednik miedzy kopalnią a hutą zarabiał 150 zł itd ..itp
    Po zlikwidowaniu przemysłu stoczniowego i wielu innych przyszedł czas na likwidację wydobycia węgla kamiennego. Prezent dla Niemiec, które zdecydowały się właśnie budować własną kopalnię węgla w Polsce oraz dla Rosji, która może zwiększyć eksport swojego lichego węgla do Polski I raj dla różnych szemranych ''bizmesmenów''. A interes Polski? Przecież dla Platformy Obywatelskiej Polska istnieje tylko teoretycznie.
    PS... BYŁY GÓRNIK

    Odpowiedz
  • xxx(2015-01-17 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    podobnie jest w innych zakładach pracy w całej polsce

    Odpowiedz
  • A(2015-01-17 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Gratuluję tekstu! Zasługuje na nagrodę, ale pewnie jej nie dostanie, bo się Mama Madzi napatoczy, albo jakiś inny fundamentalny temat...

    Odpowiedz
  • IMAN(2015-01-17 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    Już od dawna słyszę o patologii w górnictwie. OD DAWNA. Górnik nie powiedział nic nowego, ale powiedział prawdę. Przecież to pokazuje komunistyczny sposób myślenia! Górnicy doją Państwo, ale Państwo aby brać kasę na górnictwo, będzie doić pozostałych. Jak wywalimy z rachunku Państwo, wyjdzie na to, że górnicy doją NAS. Nie będę się zrzucał na ciepłe posadki górników! Już teraz płacę za węgiel krocie.

    PS. nie jestem ze Śląska, nie palę w piecu deputatem węglowym!!!

    Odpowiedz
  • sceptyk(2015-01-17 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    Władza-patologia,rynek pracy-patolgia,minister aktualnego rządu przy kielichu dziwił się,że to się jeszcze kręci.Polska obecnie też patologia.

    Odpowiedz
  • marcelll(2015-01-17 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    patriotyzm, solidarność, obrona miejsc pracy w Polsce to slogany przedsiębiorców jak walczą o kasę. Używają tych slów by zdobyc klientów lub pieniądze. Bo na co dzień mają to gdzieś, liczy się tylko kasa i zysk, jedna wielka mafia. Prezesi kopalń, w Polskiej beda mówic o obowiązku pomocy polskiemu przedsiebiorcy. Jak Ruscy go podkupią bedzie importowac wtedy bedzie lobbowac ruski wegiel. Prezesi jak politycy, jedna wielka kłamliwa i chciwa sitwa

    Odpowiedz
  • jg(2015-01-17 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    niech opowie o firmach zewnętrznych ,które pracują w kopalniach. To dopiero temat dla rządu. A jakie oszczędności można by osiągnąć.Wszystkie kopalnie stały by się rentowne.

    Odpowiedz
  • Tylko PR(2015-01-17 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    Wiedziałem, że to przez oszustwa górników węgiel u mnie kosztuje 700 PLN, a na kopalni 300.

    Nitras wam pisał odpowiedzi? Pytania chyba też...

    Odpowiedz
  • Piotr(2015-01-17 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Czy aby to stary górnik mówi, czy ktoś podstawiony, żeby jeszcze trochę poszczuć ludzi na siebie? Trudno mi uwierzyć, że stary człowiek powie "zarządzanie zasobami ludzkimi".

    Po wtore, wiele tez, czy obserwacji tego pana jest może i słuszne. Nie oceniam, bo nie jestem górnikiem. Tyle że za te patologie odpowiada cała wierchuszka i otoczenie przemysłu górniczego, a nie sami górnicy i ludzie pracujący przy wydobyciu – na dole, czy na górze.

    Podobnie zresztą jest niemal w każdym podstawowym sektorze gospodarki – energetyce, gazownictwie, drogownictwie itd.

    W ramach reformy najpierw należało by wyrzucić wszystkich urzędników ministerestwa odpowiedzialnych za górnictwo, potem zarządy kolejnych spółek pasożytów, i pewnie okazało by się, że z samymi pracownikami zarówno ekonomia wydobycia, jak i droga reform wyglądałaby inaczej.

    Ale Kopacz nikogo ze swoich i wpływowych nie wykopie. Jest odważna i uparta wobec tych, którzy są najsłabsi.

    Odpowiedz
  • Strix(2015-01-17 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    Po tym artykule w ogóle mnie nie dziwi, że tak ostro protestują. Emerytur górnikom już nikt nie zabierze, nie pozwólmy chociaż, żeby nowi przechodzili na ciepłe emerytury na tych chorych zasadach.
    Z artykułem proponuję od razu do Pani Premier.

    Odpowiedz
  • Henryk Gruszka(2015-01-17 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    nternet obiega obecnie wiele relacji nie służących interesowi górników i Śląska. Na Portalu Fakt.pl opublikowano zmanipulowaną relację której mój komentarz upubliczniam ze względu na wagę sprawy:
    Zwracam się do portalu Fakt.pl o zachowanie dbałości prawdziwych przekazów medialnych. W odniesieniu do relacji zarobków górniczych. Przedstawiony połowicznie wyciąg z RAR-u Mateusza Mlekickiego z Bytomia (pracownika kopalni Bobrek) nie może być dowodem w temacie. Analiza zrzutu graficznego z Waszej relacji ukazuje niezgodność relacji kwotowych. Pomniejszanie wypłaty o płacone przez pracownika cywilno-prawne zobowiązania nie powinno stanowić dowodu publicznego. Takie działanie nazywa się manipulacją. Być może nie zamierzoną. Ale Fakt.pl powinien dbać o fakty. Należało w dbały sposób przeanalizować "paski" pana Mateusza a następnie zdecydować o wartości merytorycznej przeprowadzonego wywiadu. Sądzę, że ekipa realizująca została sprytnie ograna przez wspomnianego górnika sposobem trzymania obydwu druków. Ze swego doświadczenia wiem, że same wydruki wypłat są tak dziwnie skonstruowane, że większość żon górników od lat nie wie ile ich mężowie pobierają zaliczek z kas związkowych na swoje "gardłowe sprawy". No ale ten fakt w niczym nie usprawiedliwia realizatorów wywiadu i samą Redakcję Portalu. W związku z powyższym wnoszę o medialne
    i publiczne sprostowanie przedmiotowej informacji. Z poważaniem, Henryk Gruszka.
    Nie oznacza to, że jestem stroną w sprawie. Ale uważam, że nie należy z internautów robić durniów!

    Odpowiedz
  • Mam już dość(2015-01-17 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    Doskonały wywiad, pokazujący jak bardzo uprzywilejowane są niektóre grupy zawodowe i jak bardzo zgniły jest nasz państwowy przemysł i to, co z niego jeszcze zostało. Jeśli tak wygląda "praca" górników (nie mówię że wszystkich), to niech w diabły zlikwidują te zadłużone (już wiemy dlaczego) kopalnie. Pieniacze z kopalni walczą o wyszarpanie jak największej liczby przywilejów, a człowiek pracujący po 10 godzin w fabryce lub siedzący tyle samo przed komputerem musi zadowolić się śmieciową umową i brakiem jakiejkolwiek stabilizacji.
    Czasy PRL-u się skończyły i jeśli zakład przynosi milionowe straty, to albo jest zamykany, albo podlega restrukturyzacji włącznie ze zwolnieniami i całkowitą zmianą systemu pracy i warunków płacowych. Nie może być tak, że za przeproszeniem święte krowy z pewnych zawodów mają mieć się w najlepsze nawet w momencie osiągnięcia praw do emerytury przeliczonej w dość wątpliwie uczciwy sposób, podczas gdy setki tysięcy ludzi młodych nie ma szans na normalną pracę. Sam dzięki Bogu nie jestem bezrobotny, ale jak widzę na patologie trawiące naszą gospodarkę oraz coraz większą liczbę osób mających zamiar już w tym roku opuścić ten pełen przekrętów kraj, to z dnia na dzień również dorastam do podjęcia takiej właśnie decyzji.

    Odpowiedz
  • Piotr(2015-01-17 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    Wreszcie cos prawdziwego. Tylko- co my , czytelnicy mozemy zrobić? Nic. A ci, co tam pracują nie będą chceli robić. I wszystko zostanie po staremu. Dlatego my nigdy nie dogonimy Europy i zawsze bedziemy w jej ogonie.

    Odpowiedz
  • nairam(2015-01-17 14:59) Zgłoś naruszenie 00

    Pokusa oszustwa jest zawsze tym większa im większe są przywileje, większa akcyza, wyższe podatki. "I wiem o przypadku, że facet w wieku 20 lat poszedł do ratownictwa. I jak odchodził na emeryturę, to się okazało, że ma 50 lat życia i 55 lat stażu zawodowego. Choć nie było w tym żadnych szwindli."
    Zresztą cały artykuł zrobił na mnie duże wrażenie. Przy okazji przypomniało mi się, że te wszystkie sztuczki były już znane za czasów głębokiej komuny...

    Odpowiedz
  • stani_44(2015-01-17 15:01) Zgłoś naruszenie 00

    Pracowałem na kopalni,,,znam te wszystkie zagrywki...to 100% prawdy,nie wiem,jak moze to jeszcze funkcjonowac?!Związki chcą nadal okradac Polske?!I doprowadzic do upadku???Czy taki Duda chce upadłosci państwa?!Czy to jest__demokracja?nie rozumiem?!

    Odpowiedz
  • emeryt(2015-01-17 15:15) Zgłoś naruszenie 00

    Maksymalny staż emerytalny wyliczony z przelicznikami nie może przekroczyć 45 lat!

    Odpowiedz
  • Tedik-45(2015-01-17 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    Po przeczytaniu W/W zarzutów dotyczących,gospodarności oraz zarządzania pracownikami,którzy przypisują sobie,że są górnikami dołowymi w pełni się zgadzam,bo tak to faktycznie jest i do puki nie uściśli się ,którzy pracownicy oraz ,które stanowiska są zaliczane jako praca dołowa w warunkach szkodliwych to dalej będą sitwy i cwaniaczki korzystacy z przywilejów mówiąc ja jestem górnik,a dołu nawet nie widział.!!! Sam byłem kierownikiem oddziału szybowego i wiem jak wyglądały zjazdy i wyjazdy.Uważam ,że artykuł p.t."Spowiedż Górnika"odzwierciedla rzeczywistośc.!!! z poważaniem.!!!emeryt!

    Odpowiedz
  • Katowice(2015-01-17 15:41) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem Ślązakiem mieszkam na Śląsku znam górników i górnictwo. Problemy opisane w artykule to wierzchołek góry lodowej. Pszczyna problemów leży w Warszawie i Katowicach. Decyzje zarządów I ministrów oraz zaniedbania zrobiły swoje. Dobrze że jest teraz ten kryzys bo może się coś zmieni. Inaczej szlag trafi i Śląsk i Warszawę. A doić nas będzie Niemiec i Rus. Szkoda powstańców I ich k...a krwii...

    Odpowiedz