statystyki

Pół-Polska: Polacy zawsze dzielą się na dwa obozy

autor: Marcin Hadaj23.05.2014, 16:00
Polska mapa

Polska mapaźródło: Materiały Prasowe

Wielu z nas od małego uczono, że zawsze trzeba mieć własne zdanie. Ale radykalna potrzeba opowiadania się po którejś ze stron wykopała w Polsce społeczną przepaść. I tak się obrzucamy błotem z różnych barykad.

"Mój dom murem podzielony, podzielone murem schody” – śpiewał lider Kultu Kazik Staszewski. Od chwili premiery utworu „Arahja” w 1988 r. niewiele się zmieniło. Choć bezpośrednio dotyczył on podziału Berlina, pośrednio do dzisiaj dotyczy również Polski. Nasz kraj wciąż składa się bowiem z co najmniej dwóch różnych światów. Szans na zjednoczenie, inaczej niż w przypadku Niemiec, nie widać.

Tak pękniętego społeczeństwa trzeba by ze świecą szukać. Tak podzielonych opinii w niemal każdej sprawie nie ma żaden europejski naród. Tak niespójnych poglądów nie znajdziemy nigdzie poza Polską. Tak głębokich wyrw i ostrych linii, które dzielą nas we wszystkich ważnych sprawach, niemal na dwie równe części – też nie.

Jak to się stało, że jesteśmy dziś społecznymi daltonistami, których wzrok wyostrza się tylko na dwie barwy: czarną i białą? Całego spektrum szarości nie jesteśmy w stanie dostrzec, co więcej, w ogóle na ich dostrzeganiu nam już nie zależy. Znaczenie ma tylko to, co wyraziste, pełne kształtu, dojrzałe. A tym samym coraz częściej radykalne.


Pozostało jeszcze 94% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • kret(2014-08-30 02:37) Zgłoś naruszenie 00

  A mój dziadek mówił, że Polacy tak jak flaga narodowa dzielą się na białych I czerwonych.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2014-05-23 17:03) Zgłoś naruszenie 00

  Tak , Polska podzielona jest na dwa obozy - obóz kradnących i obóz okradanych . Beneficjentów nie muszę wymieniać . Za często .

  Odpowiedz
 • Starsza Gienia(2014-06-20 13:18) Zgłoś naruszenie 00

  Osobiście cieszę się, że należę do połowy Polaków myślących a nie do niespełnionych furiatów politycznych, starych kawalerów i panien oraz pospolitych psycholi.

  Odpowiedz
 • humer(2014-06-22 12:10) Zgłoś naruszenie 00

  "Polacy zawsze dzielą się na dwa obozy" W odróżnieniu np. od Amerykanów? Lepiej być jednorodnym monolitem, czy przeciwnie, nieprzytomnym koktajlem? Co pan ałtor woli, bo na niczym mi tak nie zależy jak na szczęśliwości każdego chałupniczego filozofa. Z Boya-Żeleńskiego, to w autorze tylko boy jest. Analityk od siedmiu boleści się znalazł!

  Odpowiedz
 • ted(2014-07-09 15:40) Zgłoś naruszenie 00

  Tuskolandia - Polska złodziei i antypolaków...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie