statystyki

Szef Komisji Europejskiej z RFN? To dobre dla Polski

autor: Magdalena Cedro31.10.2018, 07:30; Aktualizacja: 31.10.2018, 07:41
Spekuluje się, że kanclerz Merkel mogłaby się udać na brukselską banicję.

Spekuluje się, że kanclerz Merkel mogłaby się udać na brukselską banicję.źródło: ShutterStock

Chociaż do wyborów europejskich jeszcze siedem miesięcy, gra o stołki w Brukseli toczy się już w najlepsze

Nie ma pewności, czy obsadzanie stanowisk w europejskich strukturach odbędzie się w sposób transparentny. Naciska na to europarlament, który chce, by poszczególne partie europejskie wskazały swoich kandydatów na przewodniczącego Komisji Europejskiej jeszcze przed wyborami i potem trzymały się swoich typów. Zgodnie z taką procedurą zwaną spitzenkandidaten został wybrany cztery lata temu obecny szef KE Jean-Claude Juncker – jako kandydat partii europejskich chadeków, która wygrała wybory.

Chadecy górą

Przewodniczącym KE na kolejną kadencję też zapewne zostanie europejski chadek. Co prawda według prognoz Europejska Partia Ludowa ma ulec osłabieniu po wyborach w maju przyszłego roku, ale i tak pozostanie najliczniej reprezentowanym ugrupowaniem w europarlamencie. Dlatego to jej przypadnie pierwszeństwo we wskazywaniu szefa KE.

Decyzja o tym, kto będzie kandydatem chadeków na to stanowisko, zapadnie za tydzień na kongresie w Helsinkach. Swoje kandydatury zgłosili Niemiec Manfred Weber oraz Fin Alexander Stubb. Niemiecki polityk ma tę przewagę nad fińskim kolegą, że jego starania wsparła kanclerz Angela Merkel. Webera popiera również premier Węgier Viktor Orbán, który pomimo szumnych zapowiedzi o budowaniu ruchu europejskich sceptyków na razie nigdzie się nie wybiera.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie