- Rewolucja we Francji. Jak do tego doszło?
- Trzęsienie ziemi w Wielkiej Brytanii. Już mają rząd
- Całe miasto nocą bez alkoholu
- Polska i Ukraina mają już umowę o bezpieczeństwie
- Polska wzmacnia granicę z Białorusią
W polityce napięcie zapanowało już w niedzielę, gdy poznaliśmy wyniki II tury francuskich wyborów. Takiego wyniku zaś nikt się nie spodziewał.
Rewolucja we Francji. Jak do tego doszło?
Wbrew wszelkim sondażom i prognozom przedwyborczym lewicowy Nowy Front Ludowy pokonał francuską skrajną prawicę w II turze wyborów parlamentarnych, odsuwając widmo kohabitacji Emmanuela Macrona z obozem Marine Le Pen.
Oznacza to, że lewica pod wodzą Jeana-Luca Mélenchona stanie się największą siłą we francuskim parlamencie. Sam lider tego bloku tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników wezwał prezydenta Emmanuela Macrona do powierzenia mu misji formowania rządu. – Wolę ludu należy ściśle uszanować – apelował Mélenchon.
Trzęsienie ziemi w Wielkiej Brytanii. Już mają rząd
Po zdecydowanej wyborczej wygranej Partia Pracy szybko sformowała rząd, a na jego czele stanął w piątek premier Keir Starmer. Zapowiada on szybkie reformy oraz reset relacji z Unią Europejską.
Całe miasto nocą bez alkoholu
Rekordowa liczba mieszkańców wzięła udział w konsultacjach dotyczących ograniczenia sprzedaży alkoholu w Warszawie. Wnioski dotyczące prohibicji poznamy do końca sierpnia.
Do stołecznego ratusza wpłynęło ponad 8 tys. ankiet. – Już teraz można powiedzieć, że zainteresowanie tymi konsultacjami było największe z dotychczasowych tego typu akcji – mówi Monika Beuth, rzeczniczka prasowa urzędu.
Chińskie wojska na granicy z Polską
W weekend na Białorusi niespodziewanie pojawiły się oddziały chińskich komandosów, których zadaniem jest pomóc Łukaszence. I choć oficjalna propaganda grzmi o zagrożeniu ze strony NATO, to jak ustaliła Gazeta Prawna, Chińczycy mają tu do odegrania inną, równie ważną misję. A jednym z jej elementów jest Polska.
Polska i Ukraina mają już umowę o bezpieczeństwie
Prezydent Wołodymyr Zełenski i premier Donald Tusk podpisali w Warszawie ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa. Dokument zawiera praktyczne wzajemne zobowiązani, a nie puste obietnice - podkreślił premier Tusk. Porozumienia z Kijowem podpisały w czerwcu Stany Zjednoczone i Japonia. Łącznie zrobiło to już kilkanaście krajów, w tym część państw UE.
Polska wzmacnia granicę z Białorusią
Zapora na granicy z Białorusią będzie zmodernizowaną. Przęsła wzmocni Polimex Mostosal. Na wykonanie zaplanowanych prac zakontraktowano ponad 117 mln zł. Czas na realizację tego zadania potrwa do listopada 2024 roku.
Konfederacja w PE zawarła kontrowersyjny sojusz
W Parlamencie Europejskim powstała nowa skrajnie prawicowa grupa polityczna o nazwie Europa Suwerennych Narodów. W jej skład weszły m.in. niemiecka partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) oraz niektórzy europosłowie polskiej Konfederacji.
Mariusz Błaszczak przed sądem? Jest decyzja posłów
Sejmowa komisja regulaminowa opowiedziała się w czwartek za wyrażeniem zgody na uchylenie immunitetu b. szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi (PiS). Z wnioskiem wystąpił pełnomocnik b. dowódcy operacyjnego RSZ gen. Tomasza Piotrowskiego, który poczuł się przez Błaszczaka publicznie pomówiony.