Zmiany czekają m.in. zarządzających otwartymi funduszami inwestycyjnymi. W projekcie ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (UDER63) przewidziano wprowadzenie ułatwień w procedurze łączenia jednostek uczestnictwa w funduszach.

Deregulacja dla ubezpieczonych

Łatwiej będzie też wypowiedzieć polisę ubezpieczeniową OC. Chodzi o zmiany w przepisach ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (UDER47). Dzięki nim nowy właściciel pojazdu będzie mógł samodzielnie wskazać datę, z którą chce rozwiązać umowę ubezpieczenia. Dziś tego rodzaju zobowiązanie wygasa wraz z upływem terminu, na który je zawarto, albo w dniu rozwiązania umowy. Po wejściu w życie nowelizacji właściciel auta będzie dysponował większą elastycznością w wyborze daty.

W projekcie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego (UDER68) przewidziano odwrócenie zasad, jakimi rządzą się licytacje komornicze z nieruchomości. Dziś powszechnie wykorzystuje się tradycyjną formę licytacji, zaś ta elektroniczna może zostać przeprowadzona wyłącznie na wniosek wierzyciela. Resort sprawiedliwości proponuje odwrócenie tego mechanizmu i wprowadzenie jako zasady licytacji elektronicznej, z możliwością zmiany na tradycyjną, ale tylko jeśli zawnioskuje o to wierzyciel.

Deregulacja to więcej elektronizacji?

Elektronizacja ma objąć także obszar usług podmiotów rynku finansowego. W uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego, o Rzeczniku Finansowym i o Funduszu Edukacji Finansowej (UDER64) czytamy, że te podmioty zostaną „zobowiązane do umożliwienia składania reklamacji w formie elektronicznej, co zapewni klientom gwarancję możliwości złożenia reklamacji w tej formie. Ponadto, jeżeli klient złoży reklamację za pomocą środków komunikacji elektronicznej, podmiot rynku finansowego udzieli mu odpowiedzi również za pomocą tych środków – będzie to domyślna forma odpowiedzi”. Dzisiaj często banki czy ubezpieczyciele preferują korespondencję pisemną.

Resort sprawiedliwości chce z kolei odejść od karania członków zarządu za niezłożenie wniosku o upadłość. W projekcie zmian w kodeksie spółek handlowych (UDER45) znalazły się również przepisy zwiększające uprawnienia sądów orzekających o zakazie pełnienia istotnych funkcji w spółce w związku z popełnieniem określonych rodzajów przestępstw. Ten sam resort przygotował nowelizację ustawy – Prawo o notariacie oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece (UD171), która „umożliwi składanie przez spadkobierców lub zapisobierców windykacyjnych za pośrednictwem notariuszy, przy użyciu systemu teleinformatycznego”. W ten sposób będzie można ujawnić w systemie „przejście uprawnienia z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości wskutek dziedziczenia, stwierdzonego aktem poświadczenia dziedziczenia”.

Z kolei zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach będzie służyło podniesienie wymiaru kar dla kierowców za wykroczenia oraz przestępstwa, np. udział w nielegalnych wyścigach. Zmiany w przepisach przewidziano w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego (UD185).

Jakie jeszcze projekty deregulacji przyjął rząd?

Resort kultury wyszedł naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców prowadzących działalność w zabytkowych obiektach i w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy – Prawo budowlane (UDER62) zaproponował zastąpienie formalnej akceptacji konserwatora znacznie szybszą do uzyskania instytucją milczącej zgody. Rząd zajmował się również nowelizacją ustawy – Prawo pocztowe (UDER58), która zmniejsza obowiązki sprawozdawcze, oraz nowelizacją ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz ustawy o podatku od towarów i usług (UDER48). Przewidziano w niej utworzenie jednolitej bazy danych o płatnikach podatku VAT, która ma być wykorzystywana przez przedsiębiorców weryfikujących swoich kontrahentów handlowych. ©℗

Czym jeszcze zajmowała się Rada Ministrów

  • Projekt nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (UDER46)

Zakłada cyfryzację i uproszczenie komunikacji z klientami OFE. Przewiduje m.in. możliwość zawierania umów online, publikacji ogłoszeń w internecie oraz doprecyzowanie zasad poufności. Istotną zmianą jest też możliwość zwrotu PTE kosztów procesu z aktywów funduszu w razie wygranej sprawy, której beneficjentem jest fundusz.

  • Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (UDER65)

Zakłada uproszczenie procedur przyznawania zasiłku pogrzebowego. Co do zasady ZUS nie będzie już wydawał decyzji administracyjnej, jeśli koszty pogrzebu ponosi jeden członek rodziny – świadczenie zostanie wypłacone automatycznie. Skrócony – do 14 dni – zostanie także termin wypłaty świadczenia. Wnioski będzie można składać za pośrednictwem zakładów pogrzebowych, a zasiłek trafi bezpośrednio na ich konto.

  • Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (UD71)

Przewiduje on reformę szpitalnictwa w Polsce, by poprawić dostęp do leczenia, dostosować system do potrzeb pacjentów i ograniczyć koszty. Główne zmiany to: uproszczenie zasad włączania szpitali do systemu podstawowego zabezpieczenia, możliwość łączenia placówek przez związki samorządów, lepszy nadzór nad planami naprawczymi oraz obsługa e-karty DILO w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej.

  • Projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym (UDER51)

Zakłada uproszczenie rejestracji pojazdów. Znosi m.in. obowiązek przedstawiania dowodu rejestracyjnego i zaświadczenia z przeglądu technicznego (jeśli dane są w CEPiK). Wnioski będzie można składać online. Ułatwia też rejestrację pojazdów na potrzeby wywozu za granicę. Projekt doprecyzowuje terminy rejestracji i umożliwia wymianę danych o pojazdach z państwami UE.

  • Projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody (UDER25)

Wprowadza 35-dniowy termin na wniesienie sprzeciwu wobec zamiaru usunięcia drzewa na nieruchomościach osób fizycznych, liczony od dnia złożenia zgłoszenia do właściwego organu. Jeśli organ nie zgłosi sprzeciwu w tym czasie, zgoda jest milcząca. Dzięki temu organy będą bardziej zobowiązane do terminowego działania.

  • Projekt nowelizacji ustawy – Karta nauczyciela (UDER54)

Projekt przewiduje likwidację tzw. godzin czarnkowych – obowiązkowych godzin, w których nauczyciele muszą być dostępni w szkole dla uczniów i rodziców. Ministerstwo uzasadnia zmianę tym, że obowiązek konsultacji już wynika z innych przepisów, a badanie ZNP wykazało, że godziny te są mało skuteczne – rodzice i uczniowie rzadko z nich korzystają.

  • Projekt nowelizacji ustawy o CIT (nr UDER71)

Zgodnie z nim spółka holdingowa, która będzie chciała skorzystać ze zwolnienia z CIT w odniesieniu do dochodu ze sprzedaży udziałów lub akcji swojej spółki zależnej, nie będzie już musiała składać na pięć dni przed transakcją specjalnego oświadczenia do urzędu skarbowego.

  • Projekt nowelizacji ordynacji podatkowej (nr UDER26)

Według niego odsetki za zwłokę za czas kontroli podatkowej lub celno-skarbowej nie będą naliczane, jeśli kontrola będzie trwała dłużej niż sześć miesięcy.

Ewa Martyna, AP