statystyki

Oded Galor: O bogactwie narodów decyduje ewolucja

autor: Sebastian Stodolak07.10.2016, 07:08; Aktualizacja: 07.10.2016, 08:04
oszczędzanie, pieniądze, monety

"Różnorodność genetyczna jest stopniowalna, może być mała lub duża, społeczeństwa mogą być genetycznie homogeniczne bądź heterogeniczne. Jej wpływ na rozwój gospodarczy jest tak duży, że pozwala wytłumaczyć, dlaczego jedne państwa są biedne, a inne bogate"źródło: ShutterStock

Pewne cechy wykształcone u zarania dziejów człowieka nie zostały równo rozdystrybuowane. Jeśli masz gen niecierpliwości, to nie osiągniesz sukcesu w biznesie. Jeśli masz gen uporu, sukces jest kwestią czasu

Inspiruje pana Herbert Spencer, słynny XIX-wieczny darwinista społeczny?

Nie.

Jak to? Przecież próbuje pan tłumaczyć gospodarkę mechanizmami ewolucji. Tak jak Spencer.

On nigdy mnie specjalnie nie zajmował. Darwinizm społeczny, który się Spencerowi przypisuje, może być naukowo wartościową teorią, lecz tylko w najogólniejszym rozumieniu. Trudno podważyć przecież tezę, że selekcja naturalna wpływa na kształt i rozwój społeczeństw.

Przetrwają tylko najlepiej przystosowani...

Z pewnością konkurencja jest częścią ludzkiej natury, elementem darwinowskiej strategii przetrwania. Ta strategia jest w nas wpisana. Chcemy być lepsi niż inni, bo dzięki temu zwiększamy szansę przetrwania – swoją i swojego potomstwa.

Skoro konkurencja to proces warunkowany biologicznie, to może istnienie gospodarki rynkowej także jest biologicznie zasadne?

Rynek to mechanizm wspomagający, czy też wzmacniający efektywność konkurencji, lecz nie jest to bezpośredni rezultat ewolucji biologicznej. Na pewno jednak w toku tej ewolucji promowane są cechy z rynkiem komplementarne – w wyniku ewolucji tworzy się chociażby indywidualizm, bez którego gospodarka rynkowa nie miałaby racji bytu. Mnie interesuje ewolucja na poziomie genetycznym. Zastanawiam się, czy na rozwój gospodarczy wpływa to, jak nasze DNA jest „skomponowane” – ale nie w ujęciu jednostkowym, ale całego społeczeństwa. Chodzi o różnorodność genetyczną społeczeństw.

I wpływa?

Owszem. Różnorodność genetyczna jest stopniowalna, może być mała lub duża, społeczeństwa mogą być genetycznie homogeniczne bądź heterogeniczne. Jej wpływ na rozwój gospodarczy jest tak duży, że pozwala wytłumaczyć, dlaczego jedne państwa są biedne, a inne bogate. Tłumaczy też niezwykłą skalę tych różnic. Pomaga zatem wyjaśnić, dlaczego nierówności wzrosły tak znacznie w ciągu ostatnich 200 lat, choć jeszcze w XV w. były relatywnie niewielkie. Moja teoria bazuje na znanym od dawna i opisanym w naukach ewolucyjnych efekcie założyciela. Wszyscy, jak wiadomo, pochodzimy z Afryki. 200 tys. lat temu wykształcił się w Afryce człowiek współczesny, a potem – ok. 50–80 tys. lat temu – zaczął emigrować z Afryki w różne strony świata. W zależności od tego, jak potoczyły się losy tych emigrantów, którzy z konieczności zabierali ze sobą tylko część afrykańskiego genotypu, tworzyły się społeczeństwa mniej lub bardziej zróżnicowane genetycznie. Generalnie im dalej od Afryki, tym mniejsza różnorodność genetyczna. W Etiopii jest największa, w Boliwii i innych krajach Ameryki Łacińskiej najmniejsza. Oczywiście zróżnicowanie kodu genetycznego przekłada się na kwestie zróżnicowania kulturowego.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie