statystyki

Tim Clapham: Uczmy się od żubra z paleolitu

autor: Tim Clapham26.08.2016, 07:10; Aktualizacja: 26.08.2016, 08:42
książki, książka, historia

"Poczucie estetyki, świadomość przeszłości i teraźniejszości oraz duchowość są kluczowymi elementami tego, czym jesteśmy"źródło: ShutterStock

Jedną z zalet bycia nauczycielem akademickim jest to, że wakacje dają możliwość zbadania nowych idei i zdobycia doświadczeń, którymi potem można podzielić się ze studentami (i czytelnikami). Tym razem chcę się podzielić z wami przemyśleniami po podróży do Francji, a dokładniej do dolin Dordogne i Lot, oraz tym, czego możemy się nauczyć od sztuki paleolitu, którą Francja jest tak hojnie obdarzona. Odwiedziłem m.in. jaskinię Font-de-Gaume – jedyną, w której oryginalne malowidła nadal są w ograniczonym zakresie dostępne dla publiczności.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zobaczenie sztuki stworzonej przez naszych przodków nawet 35 tys. lat temu to ogromnie wzruszające przeżycie. Kiedyś znanemu amerykańskiemu archeologowi pozwolono przez 20 minut oglądać malowidła w jaskini Lascaux, obecnie zamkniętej dla zwiedzających. Przez pierwsze 10 minut uczony był tak ogarnięty emocjami, że przez łzy niczego nie widział. Muszę przyznać, że mnie też łza się w oku zakręciła, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem wyłaniające się z mroku wizerunki zwierząt. Obrazy pojawiały się jeden po drugim, jak gdyby nie było tysięcy lat, które upłynęły od czasu ich stworzenia. Żubry i mamuty zbliżały się do mnie, otaczały mnie. Moja żona mówi, że to skutek spożycia taniego francuskiego wina, ale to nie były prymitywne bazgroły, tylko dzieła sztuki mistrzowsko wykonane z wykorzystaniem naturalnych kształtów jaskini podkreślających wrażenie ruchu.

Większość malowideł pochodzi z okresu znanego jako paleolit górny, który trwał od 35 tys. do 10 tys. lat p.n.e., oraz okresu przejściowego między środkowym a górnym paleolitem, datowanym od ok. 45 tys. do 35 tys. lat p.n.e. W tym czasie pojawił się homo sapiens i zniknął neandertalczyk. To dzieła naszych przodków w linii prostej i oczywiste jest, że do ich sposobu rozumienia i inteligencji w żadnym stopniu nie da się zastosować pojęcia prymitywności. Te prace świadczą o świadomości wyższego rzędu, o znanym nam ładzie społecznym i skomplikowanej kosmologii, która mogłaby się spodobać współczesnym zwolennikom ruchu New Age.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie