statystyki

E-wykluczeni z elit: Peszek, Wodecki, Szuber żyją bez komputerów

autor: Dorota Kalinowska12.02.2016, 21:00
Choć kompetencje cyfrowe są powiązane z poziomem wykształcenia i statusem zawodowym (w Polsce wśród osób po podstawówkach odsetek cyfrowych analfabetów sięga 87 proc., a po szkole średniej – 51 proc.), to e-wykluczeni są także wśród absolwentów wyższych uczelni (stanowią 5 proc.).

Choć kompetencje cyfrowe są powiązane z poziomem wykształcenia i statusem zawodowym (w Polsce wśród osób po podstawówkach odsetek cyfrowych analfabetów sięga 87 proc., a po szkole średniej – 51 proc.), to e-wykluczeni są także wśród absolwentów wyższych uczelni (stanowią 5 proc.).źródło: ShutterStock

Brak kompetencji cyfrowych dotyczy nie tylko najniższych warstw społecznych. Nawet wśród znanych są tacy, którzy nie są z komputerem za pan brat.

Początek lutego, budynek w Watykanie, gabinet papieski. Przy drewnianym stole Franciszek żywo gestykulujący do mikrofonu. Nagle papież wyznaje: – Nie znam się na komputerze, to wstyd, prawda? Obserwujący go niepełnosprawni uczniowie (jest ich siedmiu, pochodzą z pięciu kontynentów) niezrażeni opowiadają dalej o swoich zainteresowaniach najnowszymi technologiami. I dociekają. – A potrafisz robić zdjęcia i przenosić je na komputer? – pyta uparcie dziewczynka. Ponownie odpowiedź przecząca. – Czy masz tablet? – dopytuje chłopiec. – Nie – odpowiada po raz kolejny papież.

Rozmowa ma charakter symboliczny; pokazuje, że przekonanie: komputer to przedłużenie mózgu, a komórka – ręki – nie jest wcale tak powszechne, jak można by sądzić. Ba, do niekorzystania ze zdobyczy techniki przyznaje się teraz coraz więcej celebrytów – tylko w ostatnim czasie m.in. Eminem. – Jeśli nauczę się, jak obsługiwać komputer, będę siedział na tej cholerze przez cały dzień, czytał komentarze na swój temat, które ludzie zamieszczają w sieci, i z pewnością zwariuję od tego – wyznał raper w jednym z wywiadów. Jego profil na Twitterze prowadzi wynajęta osoba. On sam tylko czasami obejrzy klip na YouTube podesłany przez przyjaciela, ale na tym jego przygoda z komputerem się kończy. Tyle zagranica. W Polsce – jak pokazują dane Eurostatu – 42 proc. Polaków między 25. a 64. rokiem życia albo nigdy nie korzystało z komputera, albo nie potrafi wykonać na nim najprostszych operacji. Na tle reszty Europy gorzej wypadają tylko Bułgarzy i Rumuni. Przy czym przyjmuje się, że średni odsetek osób bez żadnych kompetencji cyfrowych w krajach UE to około 30 proc. Polakom daleko nie tylko do poziomu Niemców czy Francuzów – tam ponad 80 proc. populacji sprawnie posługuje się komputerem, ale też np. Czechów czy Węgrów – 75 proc. społeczeństwa.

Na tym nie koniec niespodzianek. Bo choć kompetencje cyfrowe są powiązane z poziomem wykształcenia i statusem zawodowym (w Polsce wśród osób po podstawówkach odsetek cyfrowych analfabetów sięga 87 proc., a po szkole średniej – 51 proc.), to e-wykluczeni są także wśród absolwentów wyższych uczelni (stanowią 5 proc.). Co więcej, to także osoby znane z mediów, w tym np. Jan Peszek czy Zbigniew Wodecki. O swojej niechęci mówili swego czasu także kompozytor Krzysztof Penderecki czy aktorka Edyta Jungowska. Dlaczego trzymali się do tej pory z daleka od komputerów? Jak sobie teraz radzą? Czy nie żałują? – kilku z nich zgodziło się nam odpowiedzieć na te pytania. Oto ich historie.

Jan Peszek, aktor i reżyser


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (13)

 • Magda(2016-02-13 00:24) Zgłoś naruszenie 81

  ja tez nie mam komputera ani internetu i jakoś żyję!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • To niemiecka, szkodliwa filozofia(2016-02-12 23:14) Zgłoś naruszenie 31

  życiowa. Nie mają i nie muszą mieć. Inni nie mają samochodów i nie muszą. Jeszcze inni nie mają domów i nie muszą. Gdyby musieli, to ich życie polegałoby na gonieniu za tymi produktami. Czyli byłoby bez sensu. A jeśli nie gonią to jaki ma sens? Taki, że sensu poszukują, wy g_niane szpryngiery! I won mnie z Polski, ale raus, s_syny!

  Odpowiedz
 • ~j.(2016-02-13 00:53) Zgłoś naruszenie 20

  Paradoks polega na tym, że kiedyś komputery, dużo słabsze niż dziś, były używane do celów specjalnych. Np. Amerykanie wylądowali na Księżycu mając na pokładzie komputer o pamięci RAM 8 kB. Dzisiaj komputery miliony razy mocniejsze są używane do zadań miliony razy mniej skomplikowanych, aniżeli lądowanie na Księżycu. Dążymy do tego, żeby komputer był potrzebny do wszystkiego! Może za kilka lat, nie będzie można ot, tak po prostu kupić sobie w sklepie bułkę na śniadanie, tylko trzeba będzie gdzieś tam się zalogować, zarejestrować, posiadać hasło, odpowiednie oprogramowanie itd. itp. Zresztą co tam bułka, za przeproszeniem, żeby iść do kibla, będziemy musieli gdzieś tam się logować, hasłować itd. Krótko mówiąc: wiele rzeczy byłoby prostszych, łatwiejszych i tańszych, gdyby się to robiło tradycyjnie. Nie ma sensu wszystkiego "wrzucać na komputer", ale.... to jest duży biznes i na tworzeniu oprogramowania do kupowania bułki, albo pójścia do kibla też będzie można zarabiać. Świat zmierza do szaleństwa i tyle!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • E-zniewoleni(2016-02-13 09:54) Zgłoś naruszenie 00

  Artykuł sponsorowany przez banki ;)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nina(2016-02-13 09:26) Zgłoś naruszenie 00

  wszystko jest dla ludzi ,uważam że komputer powinien służyć do nauki ,pracy , relaksu ale nie do niszczenia drugiemu życia przykład jeden drugiego nagra w jakiejś sytuacji oczywiście całej nie umieści tylko wycinek i się zaczyna najgorsze że może to robić w świetle prawa nie mając czyjejś zgody na użycie wizerunku i tak tworzy się chora rzeczywistość

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ignac(2016-02-13 14:44) Zgłoś naruszenie 01

  zgłupieć każdy może. ale bez kompan ie da się żyć

  Odpowiedz
 • ignac(2016-02-13 15:09) Zgłoś naruszenie 00

  te karetki były wyznaczone dla służb psioki biły, ten ddobijał

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie