statystyki

Państwo optymalne: Libertarianizm wraca do łask

autor: Mariusz Janik05.02.2016, 07:24; Aktualizacja: 05.02.2016, 08:38
Państwo optymalne: Libertarianizm wraca do łask

Państwo optymalne: Libertarianizm wraca do łaskźródło: ST

Siedem kilometrów kwadratowych powierzchni, 130 obywateli, 178 tys. polubień na Facebooku i 300 tys. aplikujących o status obywatela – Wolna Republika Liberlandu mocarstwem nie będzie. Ale jest dobitnym dowodem na to, że po kilku chudych dekadach libertarianizm wraca do łask.

Na dwa miesiące przed pierwszą rocznicą powstania republiki jej twórca i prezydent, czeski polityk, aktywista, a zawodowo – analityk finansowy i informatyk – Vit Jedlička ma pełne ręce roboty. W styczniu konferencja biznesowa, w lutym wizyta w Parlamencie Europejskim (jednodniowa, obejmująca zapewne kolejne spotkanie z Januszem Korwin-Mikkem), w marcu rozpisana aż na cztery dni „wizyta prezydencka” w Stambule, w kwietniu – pięciodniowe obchody rocznicy powstania państwa.

Na szczęście prezydent będzie mógł teraz delegować część zadań: w grudniu Jedlička przedstawił światu niemal dziesięcioosobowy gabinet rządowy (co oznaczałoby, że we władzach znalazło się ok. 8 proc. obywateli!). To mocna ekipa: dwaj wiceprezydenci na co dzień urzędują w Stanach Zjednoczonych i Francji, minister sprawiedliwości w Wielkiej Brytanii. Cóż, spora część resortów – ministerstwo spraw zagranicznych, sprawy wewnętrzne, finanse – trafiło jednak w ręce rodaków Jedlički.

Trudno się dziwić, nawet prezentacja gabinetu odbyła się w Pradze – w Liberlandzie, na wspomnianych kilku kilometrach kwadratowych usytuowanych na pograniczu chorwacko-serbskim, o stosowną infrastrukturę trudno. Właściwie trudno tam o jakąkolwiek infrastrukturę, bowiem jest to odludny, zapomniany obszar rozciągający się u brzegów Dunaju (połączenie z Morzem Czarnym powinno w przyszłości stanowić jeden z filarów gospodarki Liberlandu!). Na dodatek ani Zagrzeb, ani Belgrad do tej pory nie zaprotestowały przeciwko wyrośnięciu mikropaństwa u swoich granic.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie