„Angela Merkel poinformowała prezydenta o planowanej we wtorek rano rozmowie z prezydentem Rosji (Władimirem Putinem). Berlin próbuje obecnie skontaktować się też drogą dyplomatyczną z Alaksandrem Łukaszenką w celu opanowania sytuacji” - czytamy w komunikacie.

Przywódcy Litwy i Niemiec rozmawiali o zaplanowanym na środę posiedzeniu online Rady Europejskiej i możliwym zastosowaniu sankcji wobec Białorusi.

Podczas rozmowy „kanclerz Niemiec podziękowała Litwie za pomoc udzieloną Swiatłanie Cichanouskiej, pytała też o jej stan zdrowia i plany na przyszłość”.

Prezydent Litwy i kanclerz Niemiec rozmawiali także o ewentualnym wsparciu społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

Tymczasem Alaksandr Łukaszenka oświadczył w poniedziałek, że dzień wcześniej rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w związku z protestami, które wybuchły po wyborach prezydenckich w jego kraju. Rzecznik niemieckiego rządu zaprzeczył, by taka rozmowa miała miejsce.

Łukaszenka utrzymuje, że w niedzielę odebrał telefon od Merkel, jednak rzecznik jej gabinetu zaprzecza, by jakakolwiek rozmowa między przywódcami odbyła się od czasu wyborów na Białorusi przeprowadzonych 9 sierpnia.