statystyki

Płaca miminalna w Niemczech będzie wyższa. Pomimo kryzysu

autor: Artur Ciechanowicz07.07.2020, 07:35; Aktualizacja: 07.07.2020, 08:03
Płaca minimalna została wprowadzona w 2015 r. Wynosiła wówczas 8,50 euro.

Płaca minimalna została wprowadzona w 2015 r. Wynosiła wówczas 8,50 euro.źródło: ShutterStock

Specjalna komisja rządowa zaleca podniesienie najniższego godzinowego wynagrodzenia o 1,10 euro. Związki zawodowe są umiarkowanie zadowolone, pracodawcy sceptyczni.

Komisja ds. płacy minimalnej niemieckiego rządu rekomenduje, by do lipca 2022 r. płaca minimalna wzrosła – w czterech etapach – z obecnych 9,35 euro za godzinę do 10,45 euro. Zalecenie, żeby weszło w życie, wymaga jeszcze specjalnego rozporządzenia kanclerz Angeli Merkel. To jest jednak niemal pewne – dotychczas rząd zawsze zatwierdzał rekomendacje komisji, w której skład wchodzi po trzech przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych oraz dodatkowo dwóch ekspertów i przewodniczący, którzy nie mają prawa głosu. Nadchodzące w przyszłym roku wybory do Bundestagu są czynnikiem, który jeszcze bardziej zwiększa szanse na podniesienie minimalnego wynagrodzenia. Rządząca w RFN koalicja chadeków (CDU/CSU) i socjaldemokratów (SPD) nie będzie chciała przegapić okazji do zapewniania sobie wdzięczności tych, którzy na podwyżce skorzystają.

Choć komisja podjęła decyzję jednogłośnie, to przedstawiciele zainteresowanych stron nie okazują nadmiernego entuzjazmu.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie