statystyki

Hołownia: Nie zmieniam poglądów, tylko perspektywę [WYWIAD]

autor: Magdalena Rigamonti15.03.2020, 09:00; Aktualizacja: 15.03.2020, 16:20
Szymon Hołownia - publicysta, prezenter telewizyjny, działacz społeczny. Założyciel fundacji Kasisi i Dobra Fabryka. Kandyduje na urząd prezydenta RP

Szymon Hołownia - publicysta, prezenter telewizyjny, działacz społeczny. Założyciel fundacji Kasisi i Dobra Fabryka. Kandyduje na urząd prezydenta RPźródło: DGP

Byłbym hipokrytą, gdybym z jednej strony mówił, że chcę rozdziału Kościoła od państwa, a z drugiej oczekiwał wsparcia duchownych. Kościół i państwo to dwa różne porządki - mówi Szymon Hołownia.

To co, autoryzujemy ten wywiad?

Oczywiście. Jak zawsze zresztą, bo rozmawiamy chyba już trzeci raz?

Będzie pan zmieniał moje pytania, ubarwiał swoje wypowiedzi?

Znamy się od 20 lat, pracowaliśmy biurko w biurko, jesteśmy po imieniu, wie pani, że nie robię takich rzeczy…

Kandyduje pan na urząd prezydenta.

To jest fascynujące, że nagle wszyscy po 20 latach znajomości musimy przechodzić na pan, pani. Proszę zdecydować. Wywiad może być na ty, może być na pan. Wszyscy wiedzą, że ze mną nie ma żadnych problemów.

Magazyn DGP z 13 marca 2020 r.

Magazyn DGP z 13 marca 2020 r.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Tak pan o sobie myśli?

Proszę mi wymienić kogoś, kto ma ze mną jakiś problem.

No dobrze, to jeszcze raz: będzie pan zmieniał moje pytania, ubarwiał wypowiedzi?

Dwie dekady robiłem w słowie pisanym, proszę wybaczyć, ale zawsze dbam o nie jeszcze bardziej niż o formę mówioną. Nie demonizowałbym procesu autoryzacji.

Ja też od 20 lat w tym robię i wiem, że politycy chcieliby, by ich wypowiedzi pełne były złotych myśli. O panu też mówię.

Troszczę się o kulturę wypowiedzi, precyzję, jakość debaty publicznej.

Po co ta ironia?

To nie ironia. Dlaczego nie chcesz, wróć, nie chce pani pozwolić ludziom być lepszymi, nie chce pani pozwalać im zmieniać świata na lepsze.

Ta rozmowa zostanie uznana za niepoważną.

Spróbujmy poważnie.

Pan chciał kiedyś zawierzyć życie Bogu.

Dwukrotnie byłem w nowicjacie u dominikanów i dwukrotnie z niego występowałem. Raz przez dość poważną chorobę, drugi raz, bo zrozumiałem, że to nie jest miejsce dla mnie, że nie nadaję się do życia w strukturze, w której wszystko jest na dzwonek, a rytm dnia wyznacza seria sygnałów, po których trzeba precyzyjnie wykonać pewne czynności. Zawsze gdy o tym mówię, chciałbym opowiedzieć jakieś krwiste historie, o kryzysie, zwątpieniu, no ale nie mam co opowiadać. Jak czasem mawiają u mojej żony w wojsku: „podstawą zarządzania jest zmiana decyzji”. Od czasu nowicjatu zdarzyło mi się jeszcze kilka zawierzeń, decyzji, wyborów.

Chyba jednak nie ma co porównywać.

Oczywiście, że to różne poziomy, ale rodzina to też zawierzenie siebie komuś. Moja działalność w dwóch fundacjach, w których nadal ratujemy 40 tys. ludzi rocznie, to też jakiś rodzaj zawierzenia swojego życia drodze, która nas prowadzi. Rozumiem, że dla niektórych to może być tylko notatka w KRS, ale dla mnie to była zmiana życia.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (31)

  • Beniamin (2020-03-15 11:12) Zgłoś naruszenie 377

    Konkretny kandydat. Takiego prezydenta chcę, wyczulonego na najsłabszych a nie analizującego co przyniesie mu personalne korzyści. Ważny jest człowiek. Będzie świetnym prezydentem - widać to choćby po akcjach organizowanych przez jego biura wojewódzkie i wolontariuszy. Wszystkim polecam wywiad w Neewsweku.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ewelina(2020-03-15 11:00) Zgłoś naruszenie 3510

    "w polityce nie uprawia się pogawędek tylko załatwia się sprawy" - to jest właśnie to. Szymon to kandydat, który będzie załatwiał sprawy, a nie gawędził z przyklejonym uśmiechem albo - z przeproszeniem - pitolił o bigosie. To kandydat, który chce robić i wie jak robić. Ma mądrych doradców i wiem, że jako prezydent byłby dumą dla swojego kraju.

    Odpowiedz
  • Joanna(2020-03-15 11:26) Zgłoś naruszenie 314

    Szymon Hołownia jak zwykle elokwentnie, rzeczowo z zachowaniem stoickiego spokoju. Pani Magdalena Rigamonti natomiast pokazała jak słabą jest redaktorką, co nas obchodzi waga kandydata na prezydenta, czy upodabnianie go do byłych kandydatek, czy pytania o "tygrysa"...kobieto..co to miało być..wywiad do Pudelka czy do poważnej gazety, którą czytają konkretni ludzie?? Proszę się zwolnić i i przerzucić na prasę kolorową ..Zawiodłam się. Jak można mając tak poważnego kandydata, czytelników którzy oczekują konkretnych pytań i inteligentnej rozmowy..tak umiejętnie schrzanić doborem kiepskiej redaktorki. Brawo Gazeta Prawna.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Niepremier(2020-03-15 11:25) Zgłoś naruszenie 304

    Człowiek który ma wątpliwości, który poszukuję odpowiedzi (także duchowych, choć nie przede wszystkim). Tylko z takim człowiekiem można rozmawiać, dyskutować. Hołownia wydaje się przeciwieństwem wszechwiedzacego PADa. Nie mam wrażenia że PAD jest skłonny do dyskusji. Dlatego bardzo liczę na Hołownię. #wybory2020 #holownia2020

    Odpowiedz
  • Kasia(2020-03-15 12:55) Zgłoś naruszenie 261

    Duża klasa Szymona Hołowni - cierpliwe i merytoryczne odpowiedzi na pytania, spośród których wiele naprawdę było nie na miejscu.

    Odpowiedz
  • Andkim (2020-03-15 11:42) Zgłoś naruszenie 240

    Od kiedy zmiana zdania jest czymś złym? Trwanie w błędzie i owszem.

    Odpowiedz
  • Łukasz (2020-03-15 13:48) Zgłoś naruszenie 213

    W końcu jest kandydat, z którym zgadam się nie w całości ale większości a w tych rzeczach różnych wiem, że mogę liczyć na wysłuchanie i merytoryczne argumenty a nie dyktatorskie narzucanie swojego zdania. W końcu mam na kogo głosować i wielu moich znajomych również.

    Odpowiedz
  • Maria(2020-03-15 14:54) Zgłoś naruszenie 192

    Najlepszy kandydat. Mówi wprost, otwarty, w pełni nastawiony na dialog, działający, nie obawia się powiedzieć, że zmienił zdanie, że nie wie.

    Odpowiedz
  • Monika(2020-03-15 15:54) Zgłoś naruszenie 151

    Jak dobrze, że mamy Kandydata, który nie zmienia zdania, ale perspektywę patrzenia na różne sprawy. Nieskromnie porównam to do siebie, inaczej widziałam sprawy będąc młodą mężatka, inaczej gdy jako matka trójki dzieci walczyłam o wykupienie dla nich mięsa na kartki , jeszcze inaczej patrzę na świat będąc szczęśliwą babcią 11 wnucząt. Marzę o wygraniu wyborów przez Szymona Hołownię, bo na stare lata duszę się w atmosferze konfliktu między partiami i między ludźmi

    Odpowiedz
  • o(2020-03-15 09:14) Zgłoś naruszenie 1031

    najpierw robił kase na poglądach religijnych wydając badziewne ksiązki, a teraz się przenicowuje, jak takiemu można zaufać, jedna dostałem kiedyś w prezencie

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Seb nowodworski(2020-03-15 20:17) Zgłoś naruszenie 80

    Szymon nie dał się sprowokować i jest najlepszym kandydatem na prezydenta! Nie katol tylko rozsądny chrześcijanin, demokrata i człowiek o szerokich horyzontach! Brawo!

    Odpowiedz
  • Agnieszka (2020-03-15 21:12) Zgłoś naruszenie 80

    Ta rozmowa świetnie pokazuje, że Szymon Hołownia potrafi rozmawiać nie tylko z tymi, którzy są mu życzliwi i podzielają czy przynajmniej szanują jego poglądy. Ani razu nie dał się sprowokować do wejścia w przepychankę słowną, nie zareagował obronnie na zarzuty, nawet te nie na poziomie. Każde pytanie, jakby biorąc za dobrą monetę, wykorzystal do pozytywnego przedstawienia swojej wizji prezydentury. I właśnie dlatego jest nadzieją na zmianę nie tylko języka debaty politycznej, ale przede wszystkim jej celu - ze zwalczania oponenta na szukanie rozwiązania. Takiego prezydenta chcę dla Polski!

    Odpowiedz
  • Artur(2020-03-15 21:44) Zgłoś naruszenie 70

    Dzięki za rzeczową rozmowę. Dobrze by było aby w tą stronę poszła polska polityka. Bez względu na wyniki majowych wyborów Hołownia się do tego przyczyni. Ale wierzę, że jeżeli damy mu na to szansę w pierwszej turze, "dowiezie" wynik, który zmieni Polskę w drugiej.

    Odpowiedz
  • Wiktoria(2020-03-15 21:07) Zgłoś naruszenie 70

    Bardzo dobre, merytoryczne odpowiedzi.Szymon szuka kompromisów,chce rozmawiać i brać pod uwagę zdanie każdego, a nie narzucać swoje poglądy innym. Takiego prezydenta chcę-nadzieja najlepsze jutro.

    Odpowiedz
  • gryf102(2020-03-15 21:22) Zgłoś naruszenie 71

    Wreszcie kandydat mówiący pięknie bez "nowomowy" partyjnej.

    Odpowiedz
  • Matylda(2020-03-15 23:12) Zgłoś naruszenie 60

    Myślę że Polska zasługuje na dobrego prezydenta a takim na pewno będzie Szymon Hołownia. Jest osobą która szanuje każdego człowieka. To jest nowa jakość na naszej scenie politycznej

    Odpowiedz
  • Krzychu78(2020-03-15 23:30) Zgłoś naruszenie 60

    Gratuluje dla Hołownii że wytrwał do końca wywiadu. Ja bym chyba nie wytrzymał. Cieszę się że pojawił się taki człowiek niezależny któremu nie jest obojętny los naszego kraju i naszych dzieci. Ja będę na niego głosował na 100%.

    Odpowiedz
  • Michał(2020-03-15 21:04) Zgłoś naruszenie 41

    Niezależny, bezpartyjny kandydat? Ciekawe czy Polacy są na takiego gotowi,,,

    Odpowiedz
  • Aggak(2020-03-16 10:38) Zgłoś naruszenie 10

    Prawdziwie oddany drugiemu człowiekowi. Zna rozumie słucha, zwykłych ludzi a nawet bardziej bo jego osoba skupia się przede wszystkim na tych najsłabszych niepełnosprawnych starszych i bedzomnnych. Głodujące dzieci w Afryce to jest właśnie prawdziwy świat on go zna nie jest oderwany od rzeczywistości. Nie potrzebuje napomnień żony że ludzie umierają i szukają pieniędzy na leczenie. Takie prezydenta nam trzeba otwartego i wyczulonego na potrzeby innych.

    Odpowiedz
  • Jagoda(2020-03-16 13:23) Zgłoś naruszenie 00

    Miło jest czytać wywiad z kandydatem który może się pochwalić taką wiedzą, a jednocześnie opanowaniem i zdrową pewnością siebie. Dodam tylko, że Szymon Hołownia podobny wywiad mógłby spokojnie przejść w języku angielskim, a to już na polskiej scenie politycznej rzadkość.

    Odpowiedz