Kosianiak-Kamysz: Nie straciliśmy wiary w zwycięstwo [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak10.10.2019, 07:00; Aktualizacja: 10.10.2019, 08:00
fot. Wojtek Górski

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL

fot. Wojtek Górski Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSLźródło: DGP

 Gdyby Andrzej Duda wierzył w sondaże, nie zostałby prezydentem - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Poparcie dla PSL oscyluje wokół progu wyborczego. Nie żałuje pan rozbicia Koalicji Europejskiej, co skutkuje startem opozycji w trzech blokach?

Nie żałuję. Gdyby nie ta decyzja, PiS w sondażach miałby 50 proc. poparcia i spokojnie zmierzał w stronę samodzielnych rządów.

A teraz nie zmierza w tym kierunku?

Nie byłoby najmniejszych szans na zwycięstwo nad PiS, gdybyśmy szli w jednym bloku. Dziś wciąż są. Może się wydarzyć, że po 13 października monowładza w Polsce się skończy. Jeszcze wielu Polaków nie podjęło decyzji ws. głosowania – to grupa, która może zmienić wynik wyborów.

Musimy także pamiętać, że trzy bloki w opozycji to trzy razy więcej kandydatów, którzy robią kampanię. To zwiększa mobilizację. Nie trzeba wybierać większego zła, tylko większe dobro. Jak ktoś ma poglądy lewicowe i słyszy Andrzeja Rozenka mówiącego o adopcji dzieci przez pary homoseksualne, to może na niego zagłosować. Jak ktoś ma poglądy liberalne, to wybierze PO, a jak ktoś jest z centrum, ma do wyboru chadeckie PSL, które nie chce rewolucji obyczajowej, ale też nie będzie nikomu zaglądało za firanki.

PiS punktuje was, strasząc konserwatywny elektorat właśnie taką rewolucją.

Czym innym są koalicje przedwyborcze, a czym innym powyborcze, które umawiają się na realizację konkretnych punktów. Mamy doświadczenie koalicji powyborczej z PO, w której ustawa o związkach partnerskich nie została przegłosowana. Mamy swoje zasady, których będziemy bronić. Silna pozycja PSL gwarantuje, że nie będzie skrętu ani w lewo, ani w prawo. Polacy, którzy nie chcą ani rewolucji obyczajowej, ani zaglądania za firankę, powinni zagłosować na PSL.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie