statystyki

Klimat i praworządność priorytetami nowej KE. Polska nadal będzie na unijnym celowniku

autor: Łukasz Grajewski, Magdalena Cedro11.09.2019, 07:30; Aktualizacja: 11.09.2019, 07:44
Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyenźródło: ShutterStock

Układ sił w nowej Komisji Europejskiej pokazuje, że priorytetem na następne pięć lat we Wspólnocie będą klimat i praworządność.

Ursula von der Leyen, która od listopada pokieruje Komisją Europejską, od samego początku zapowiadała, że rozdzielając teki, będzie chciała zachować parytet płciowy i geograficzny. Dlatego wczoraj nasz region, który został pominięty wcześniej, kiedy obsadzono najwyższe stanowiska w europejskich instytucjach – w samej KE otrzymał kilka ważnych obszarów. Przede wszystkim na ośmiu nominowanych przez nią wiceprzewodniczących połowa pochodzi z krajów tzw. nowej UE. Łotysz Valdis Dombrovskis będzie zajmować się ekonomią i usługami finansowymi oraz znajdzie się obok Dunki Margrethe Vestager i Holendra Fransa Timmermansa w gronie wiceprzewodniczących wykonawczych. Czeszka Věra Jourová zostanie wiceprzewodniczącą odpowiedzialną za wartości podstawowe i przejrzystość. To oznacza, że to do niej trafi praworządność, którą ma się zajmować w kooperatywie z Belgiem Didierem Reyndersem. Słowak Maroš Šefčovič, który po raz drugi zostanie wiceprzewodniczącym KE, a po raz trzeci komisarzem, będzie nadzorować współpracę międzyinstytucjonalną i prognozowanie. Chorwatka Dubravka Šuica jako wiceprzewodnicząca będzie odpowiedzialna za demokrację i demografię. Stanowisko zastępcy szefa KE dla kandydatki Zagrzebia to wyraźny ukłon von der Leyen w stronę Andreja Plenkovića, chorwackiego premiera należącego razem z nią do Europejskiej Partii Ludowej, który miał duży wkład w jej nominację. Z kolei ważna energetyczna teka, o którą starał się również polski rząd, trafi do Estonki Kadri Simson, bo von der Leyen chciała przydzielić to portfolio jednemu z krajów bałtyckich. Polak Janusz Wojciechowski otrzyma rolnictwo, o które nasz rząd zabiegał, a Węgier László Trócsányi – rozszerzenie i politykę sąsiedztwa. Powody do zadowolenia ma również Rumunka Rovana Plumb, która dostanie transport. Bukaresztowi bardzo zależy na tym, by nowe unijne przepisy regulujące pracę kierowców ciężarówek nie uderzyły w rumuńskich przewoźników drogowych. Nowa KE będzie mogła jeszcze poprawić pakiet mobilności, nad którym prace zmierzają ku końcowi.

Tymczasem Frans Timmermans, twarz sporu o praworządność, zamieni tekę praw podstawowych na klimat. To on jako wiceprzewodniczący wykonawczy ma być architektem nowego „zielonego porządku” – ambitnej polityki klimatycznej, którą zapowiedziała von der Leyen jeszcze przed swoją nominacją na przewodniczącą KE. Oznacza to, że chociaż Timmermans będzie musiał wycofać się z linii frontu w walce o praworządność z rządem PiS, szybko może otworzyć nowy, na polu polityki klimatycznej. Polska jest jednym z czterech krajów, które zablokowały przyjęcie w UE jako celu neutralności klimatycznej w 2050 r. Warszawa chce gwarancji, że konieczna w tym przypadku transformacja energetyczna nie uderzy w konkurencyjność polskiej gospodarki. Teraz to z Timmermansem polski rząd będzie musiał rozmawiać o utworzeniu funduszu sprawiedliwej transformacji energetycznej, na który pieniądze najprawdopodobniej trzeba będzie wygospodarować w negocjowanym unijnym budżecie.


Pozostało 20% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • green(2019-09-11 09:39) Zgłoś naruszenie 21

  Grilowanie Polski to w ramach demokratycznych regol KE ?

  Odpowiedz
 • Valdemort(2019-09-11 18:55) Zgłoś naruszenie 11

  jeśli zarzuty o nadużycia finasowe się potwierdzą - Wojciechowski powinien pójść do politycznego grobu, lepkie łapy dyskwalifikują każdego (poza naszymi politykami w kraju)

  Odpowiedz
 • romsom(2019-09-11 19:58) Zgłoś naruszenie 10

  W genach polaczków jest oszustwo, złodziejstwo, chamstwo i cwaniactwo! Tak macie zakute lby !!!

  Odpowiedz
 • xyz(2019-09-11 08:00) Zgłoś naruszenie 11

  Państwo redaktorzy. Po co tak mocny tytuł. Jestem pewien, że nowa szefowa KE nie będzie tolerowała "prywatnych wojenek" tego czy innego komisarza bez względu na to jaką tekę posiada. Aktualnie dla rozwoju Europy jest wiele poważniejszych zagrożeń niż wydumany przez Fransa T brak praworządności między innymi w naszym kraju.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie