statystyki

USA przechodzi kryzys zarządzania Pentagonem. Wojny z Iranem na razie nie będzie

autor: Radosław Korzycki25.06.2019, 07:24; Aktualizacja: 25.06.2019, 07:26
Iran zapewnia, że nie chce eskalacji konfliktu

Iran zapewnia, że nie chce eskalacji konfliktuźródło: DGP

USA są osamotnione w podejściu do Teheranu. Biały Dom blokuje też władza ustawodawcza. Senatorowie uważają, że szukanie porozumienia z władzami Arabii Saudyjskiej jest niemoralne.

Wysoki rangą przedstawiciel irańskiej marynarki wojennej określił zestrzelenie amerykańskiego drona jako odpowiedź na działania USA, która „może zostać powtórzona”. – Wszyscy widzieli zestrzelenie bezzałogowego samolotu. Zapewniam, że ta miażdżąca odpowiedź może zostać powtórzona i wróg o tym wie – oświadczył kontradmirał Hosejn Chanzadi, którego wypowiedź przytoczyła w poniedziałek półoficjalna irańska agencja Tasnim. Jednocześnie rzecznik MSZ zapewnił, że Teheran nie chce narastania napięć.

Prezydent USA Donald Trump pod koniec zeszłego tygodnia odwołał ataki wojskowe na cele irańskie, które miały być odpowiedzią Waszyngtonu na zestrzelenie amerykańskiego zwiadowczego samolotu bezzałogowego, wartego ok. 130 mln dol., w rejonie Zatoki Perskiej. Chociaż media od „New York Timesa” po telewizję Fox podają, że atak na Iran popierali wiceprezydent Mike Pence i szef dyplomacji Mike Pompeo, Trump miał się z niego wycofać na kilka minut przed zaplanowaną interwencją. Najprawdopodobniej dlatego, że USA nie są na nią gotowe i nie mogą też specjalnie liczyć na międzynarodowe wsparcie.

Ameryka przechodzi kryzys zarządzania Pentagonem, jaki nie ma precedensu, odkąd USA są światowym mocarstwem i gwarantem stabilności na całym świecie. Od 1 stycznia, czyli od 175 dni – najdłużej w historii – w rządzie nie ma konstytucyjnego ministra obrony. W połowie maja Trump ogłosił swoją intencję (ale formalnie nigdy tego nie potwierdził) powołania na to stanowisko dotychczasowego „pełniącego obowiązki” Patricka Shanahana, który nie radził sobie z administracją i nie potrafił łagodzić różnic między Pentagonem, Białym Domem i Kongresem. Dlatego do dziś nie ma ministerialnego raportu na temat budżetowych szczegółów rozlokowania wojsk amerykańskich w Polsce, na które czeka Izba Reprezentantów, by wyasygnować kwotę.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Phi ...(2019-06-25 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    a co tam . Na razie tysiące ludzi nie zginą a później, kto wie !? Tyle warte jest życie ludzkie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie