statystyki

Szczyt Bałkanów Zachodnich będzie kolejnym tankowaniem na drodze do akcesji

autor: Dr Spasimir Domaradzki14.05.2019, 07:00; Aktualizacja: 14.05.2019, 08:22
Z wystąpień ministra Jacka Czaputowicza i prezydenta Andrzeja Dudy widać, że naszym atutem ma być przekazywanie doświadczenia przedakcesyjnego. Jego udzielanie nie ma jednak znamion strategicznego zaangażowania.

Z wystąpień ministra Jacka Czaputowicza i prezydenta Andrzeja Dudy widać, że naszym atutem ma być przekazywanie doświadczenia przedakcesyjnego. Jego udzielanie nie ma jednak znamion strategicznego zaangażowania.źródło: ShutterStock

Po szczycie NATO w 2016 r., szczycie klimatycznym w Katowicach oraz niedawnej konferencji na temat Iranu rząd przygotowuje się do kolejnego ważnego przedsięwzięcia. 4 i 5 lipca w Poznaniu odbędzie się szczyt Bałkanów Zachodnich.

To coroczne spotkanie w ramach Procesu Berlińskiego, zapoczątkowanego przez Niemcy w 2014 r. Proces obejmuje sześć państw Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna i Serbia) oraz państwa unijne, które prowadzą aktywną politykę na Bałkanach (Austria, Chorwacja, Francja, Niemcy, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy i od ubiegłego roku Polska).

Jeżeli członkostwo w Unii jest przysłowiowym Rzymem, to polityka rozszerzenia UE jest autostradą, która do niego prowadzi. Na drogach szybkiego ruchu przeważnie podróżuje się szybko i wygodnie, więc dla państw objętych tą polityką członkostwo nie powinno być dalekim i trudnym do osiągnięcia, ale jasnym i dobrze oznakowanym celem. Państwa, które chcą uzyskać członkostwo, w ramach polityki rozszerzenia mają jasne zasady (kryteria kopenhaskie) i dotarcie do celu uzależnione jest tylko od jakości pojazdu (państwa) i przestrzegania obowiązujących zasad. Jednak na każdej autostradzie zdarzają się korki, karambole, remonty na drodze i objazdy. Proces berliński jest właśnie takim objazdem polityki rozszerzenia UE.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie