statystyki

Szczyt Bałkanów Zachodnich będzie kolejnym tankowaniem na drodze do akcesji

autor: Dr Spasimir Domaradzki14.05.2019, 07:00; Aktualizacja: 14.05.2019, 08:22
Z wystąpień ministra Jacka Czaputowicza i prezydenta Andrzeja Dudy widać, że naszym atutem ma być przekazywanie doświadczenia przedakcesyjnego. Jego udzielanie nie ma jednak znamion strategicznego zaangażowania.

Z wystąpień ministra Jacka Czaputowicza i prezydenta Andrzeja Dudy widać, że naszym atutem ma być przekazywanie doświadczenia przedakcesyjnego. Jego udzielanie nie ma jednak znamion strategicznego zaangażowania.źródło: ShutterStock

Po szczycie NATO w 2016 r., szczycie klimatycznym w Katowicach oraz niedawnej konferencji na temat Iranu rząd przygotowuje się do kolejnego ważnego przedsięwzięcia. 4 i 5 lipca w Poznaniu odbędzie się szczyt Bałkanów Zachodnich.

To coroczne spotkanie w ramach Procesu Berlińskiego, zapoczątkowanego przez Niemcy w 2014 r. Proces obejmuje sześć państw Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna i Serbia) oraz państwa unijne, które prowadzą aktywną politykę na Bałkanach (Austria, Chorwacja, Francja, Niemcy, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy i od ubiegłego roku Polska).

Jeżeli członkostwo w Unii jest przysłowiowym Rzymem, to polityka rozszerzenia UE jest autostradą, która do niego prowadzi. Na drogach szybkiego ruchu przeważnie podróżuje się szybko i wygodnie, więc dla państw objętych tą polityką członkostwo nie powinno być dalekim i trudnym do osiągnięcia, ale jasnym i dobrze oznakowanym celem. Państwa, które chcą uzyskać członkostwo, w ramach polityki rozszerzenia mają jasne zasady (kryteria kopenhaskie) i dotarcie do celu uzależnione jest tylko od jakości pojazdu (państwa) i przestrzegania obowiązujących zasad. Jednak na każdej autostradzie zdarzają się korki, karambole, remonty na drodze i objazdy. Proces berliński jest właśnie takim objazdem polityki rozszerzenia UE.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie