statystyki

Wybory na Ukrainie: Zełenski to niepewność dla Moskwy i Brukseli

autor: Jakub Kapiszewski, Magdalena Cedro02.04.2019, 07:50; Aktualizacja: 02.04.2019, 08:12
Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenskiźródło: PAP
autor zdjęcia: STEPAN FRANKO

Europa i Rosja na razie wstrzymują się z komentowaniem wyborów na Ukrainie. Zwycięstwo w pierwszej turze Zełenskiego jest dla nich wielką niewiadomą.

Jeśli to Zełenski wprowadzi się do Pałacu Maryjskiego – rezydencji prezydentów Ukrainy – będzie to oznaczać okres niepewności dla polityki zagranicznej tego kraju. Ani Moskwa, ani Bruksela nie wiedzą, czego się spodziewać. – Dotychczasowe deklaracje Zełenskiego są na bardzo ogólnym poziomie i nie przykładałbym do nich większej wagi, bo bardzo łatwo można się z nich potem wycofać – podkreśla Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Na Ukrainie to właśnie prezydent odpowiada za politykę zagraniczną, dlatego jego poglądy mają fundamentalne znaczenie dla kierunku, jaki Kijów obierze w czasie jego ewentualnej prezydentury.

Z tego, co do tej pory mówił Zełenski na temat polityki międzynarodowej – a mówił niewiele – wynika, że jest umiarkowanie prozachodni z nutą sceptycyzmu. O tym najlepiej świadczą jego własne słowa dotyczące integracji z Zachodem. „Nie lubię przychodzić na imprezę, na którą nie jestem proszony” – mówił niedawno zwycięzca pierwszej tury wyborów prezydenckich. Podkreślał, że opowiada się za integracją ze Wspólnotą, ale zapowiedział, że o akcesji zdecydują sami Ukraińcy w referendum.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie