statystyki

Wybory na Ukrainie: Zełenski to niepewność dla Moskwy i Brukseli

autor: Jakub Kapiszewski, Magdalena Cedro02.04.2019, 07:50; Aktualizacja: 02.04.2019, 08:12
Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenskiźródło: PAP
autor zdjęcia: STEPAN FRANKO

Europa i Rosja na razie wstrzymują się z komentowaniem wyborów na Ukrainie. Zwycięstwo w pierwszej turze Zełenskiego jest dla nich wielką niewiadomą.

Jeśli to Zełenski wprowadzi się do Pałacu Maryjskiego – rezydencji prezydentów Ukrainy – będzie to oznaczać okres niepewności dla polityki zagranicznej tego kraju. Ani Moskwa, ani Bruksela nie wiedzą, czego się spodziewać. – Dotychczasowe deklaracje Zełenskiego są na bardzo ogólnym poziomie i nie przykładałbym do nich większej wagi, bo bardzo łatwo można się z nich potem wycofać – podkreśla Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Na Ukrainie to właśnie prezydent odpowiada za politykę zagraniczną, dlatego jego poglądy mają fundamentalne znaczenie dla kierunku, jaki Kijów obierze w czasie jego ewentualnej prezydentury.

Z tego, co do tej pory mówił Zełenski na temat polityki międzynarodowej – a mówił niewiele – wynika, że jest umiarkowanie prozachodni z nutą sceptycyzmu. O tym najlepiej świadczą jego własne słowa dotyczące integracji z Zachodem. „Nie lubię przychodzić na imprezę, na którą nie jestem proszony” – mówił niedawno zwycięzca pierwszej tury wyborów prezydenckich. Podkreślał, że opowiada się za integracją ze Wspólnotą, ale zapowiedział, że o akcesji zdecydują sami Ukraińcy w referendum.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie