statystyki

Handlowy dylemat Wielkiej Brytanii. Wymiana towarów po brexicie nie będzie taka prosta

autor: Jakub Kapiszewski11.02.2019, 07:34; Aktualizacja: 11.02.2019, 07:34
Gospodarka

Jako członek Wspólnoty Zjednoczone Królestwo jest stroną ponad 30 umów o wolnym handlu i wielu innych porozumień, które ułatwiają wymianę towarową (w tym 20 ze Stanami Zjednoczonymi).źródło: ShutterStock

Na Wyspach zaczynają rozumieć, że wymiana towarów po brexicie nie będzie taka prosta.

Podstawowy argument, który podnoszą zwolennicy jak najszybszego opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię, głosi, że brexitu bez porozumienia z Unią Europejską nie należy się obawiać. Chociaż wypadniemy z jednolitego rynku, wciąż będziemy handlować zgodnie z regułami Światowej Organizacji Handlu – dowodzili eurosceptycy. A te są korzystne, bo przecież WTO od dawna walczy o jak najniższe cła.

Problem polega na tym, że nie jest to tak proste. Chociaż Wielka Brytania jest członkiem WTO, to politykę handlową w imieniu Londynu prowadziła dotychczas Bruksela. Teraz to się zmieni, w związku z czym Brytyjczycy muszą przedstawić organizacji wykaz wszystkich kategorii produktowych (a jest ich kilka tysięcy) wraz z cłami, jakie rząd brytyjski będzie od nich pobierał, a także kwotami, czyli ilością danego towaru, jaki można będzie wwieźć na teren Zjednoczonego Królestwa, nie płacąc podwyższonej stawki celnej.

Londyn przedłożył taki wykaz już w lipcu. I wtedy zaczęły się schody. Musi on być bowiem zaakceptowany przez wszystkich 164 członków WTO, a ponad 20 państw zgłosiło do niego zastrzeżenia. Do momentu wypracowania kompromisu wykaz nie obowiązuje, a do brexitu pozostało już mniej niż dwa miesiące. Wniosek? Wielka Brytania nie do końca automatycznie przejdzie w handlu z Unią Europejską z jednolitego rynku do reguł organizacji.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Mały Jaś(2019-02-12 07:03) Zgłoś naruszenie 00

    Co za przewrotny tytuł. To UE ma większe problemy z eksportem od Wielkiej Brytanii.

    Odpowiedz
  • Sceptyk(2019-02-11 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    Do Brexitu zostało mniej niż dwa msce.No i kto powinien się martwic ,UE ma o jedną trzecią przewagę w eksporcie. A do WTO należą kraje UE i tektóre nie są UE(147)no to jak ?należy się do WTO ,to trzeba sięstosować do ceł i taryf WTO.Nie słychać,aby cała UE,albo pojedyncze państwa wystąpiły z WTO.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie